21 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oțelul lui Dorinel Munteanu este invincibilă și urcă pe trepta a treia a podiumului în Liga a 2-a

Liga a 2-a la fotbal a programat în weekend majoritatea partidelor din cea de-a treia etapă. SC Oțelul a jucat duminică la orele prânzului, acasă cu Unirea Constanța. Circa 8.000 de spectatori au înfruntat căldura toridă, dar nimeni nu a regretat pentru că favoriții i-au răsplătit cu o evoluție consistentă, poate cu excepția ultimelor cinci minute când au redus motoarele și cu o victorie pe măsură. Oțelarii lui Dorinel Munteanu și-au turat motoarele, au ratat primele ocazii prin Cîrjan, Cisotti sau Yabre pentru ca după prima jumătate de oră, Cîrjan să reia în plasă centrarea la prima bară venită de la Nedelea. Șeptarul gălățean și-a arătat din plin experiența și calitățile de atacant în prelungirile primei reprize când a reușit dubla, a înscris cu capul din plonjon, și a dublat avantajul de pe tabela de marcaj. Roș-alb-albaștrii s-au descătușat la reluare, după un contraatac școală purtat pe traseul Gorovei-Cisotti, ultimul a majorat scorul la 3-0. Maxim a irosit ocazia să-și treacă numele pe lista marcatorilor așa cum s-a întâmplat marți la Clinceni la meciul câștigat în fața lui Dinamo. În locul unui final liniștit am avut parte de unul cu mari emoții, oaspeții au revenit în ultimele 10 minute, au marcat de două ori prin: Chirițoiu, care a transformat lovitura liberă acordată după ce Nedelea a pasat la propriul portar și Ardelean, cu un șut la colțul lung de la vreo 25 metri care l-a lăsat fără replică pe Dur-Bozoancă. În min.90, Gorovei a marcat golul patru, dar acesta a fost anulat discutabil pe motiv de offside. Rezultat final: SC Oțelul Galați - Unirea Constanța 3-2 (2-0). Oțelul a folosit formula: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Ghiocel (min.65 Jardan), Nedelea - Neagu (min.60 Adăscăliței), Cisotti (min.79 D.Cireș), Gorovei - Nica, Cîrjan (min.60 Berisha), Maxim (min.79 Mitoi).
„Am fost dezamăgit de final și nu pot trece ușor peste acest lucru. Nu este permis ca jucătorii pe care îi introduc să slăbească echipa, deși ar trebui să fie concentrați să aducă un plus de siguranță sau, cel puțin, echipa să nu scadă în randament. S-au mai întâmplat aceste lucruri și tot am dat crezare, am avut încredere în jucătorii pe care i-am introdus. Este clar că voi face ceva schimbări pentru că nu funcționează. În ultimele 10 minute am arătat ca o echipă care nu avem cum să ne gândim la play-off, a lipsit concentrarea în ultimele 10 minute. Este foarte frumos că am marcat câte trei goluri în ultimele două meciuri, dar sunt supărat pentru că am luat tot trei goluri. Pentru mine contează enorm să nu primesc goluri multe. Nu știu ce s-a întâmplat, deși am discutat la pauză cu jucătorii să rămână concentrați ca și cum scorul ar fi 0-0 și să încercăm să mai marcăm. De marcat am mai marcat, dar am primit două goluri care nu sunt nici pe placul suporterilor”, a declarat Dorinel Munteanu. După trei runde, echipa gălățeană ocupă locul trei cu șapte puncte. Oțelul va juca etapa viitoare, vineri, 26 august, de la ora 16.30, în deplasare la Rm.Vâlcea cu CS Șelimbăr, liderul clasamentului, formație ce are maximum de puncte.