02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a terminat anul cu o victorie
Vivi Stamate, care în preziua partidei a fost numit director sportiv, a venit cu norocul. Oţelul a jucat sâmbătă cu Rapid CFR Suceava, într-o partidă care a contat pentru cea de-a XVIII-a etapă din Liga a II-a. La ultima reprezentaţie în faţa propriilor suporteri din acest sezon, oţelarii, în ciuda numeroaselor absenţe din lot, au vrut să schimbe impresia lăsată până acum şi au făcut-o printr-un joc bun şi o victorie la scor de forfait. Echipa condusă de Daniel Florea a ieşit din pasa neagră, a profitat de subţirimea lotului sucevean şi a controlat ostilităţile. Cu un minut înainte de pauză, atacantul Cârjan şi-a spălat din păcate şi a deschis scorul cu capul după un corner executat de Ed. Dumitru. Oaspeţii au irosit o ocazie importantă în min.33, când şutul prin surprindere expediat de Semeghin de la vreo 25 de metri a fost respins de la vinclu de portarul Grecu. Emoţiile nu i-au ocolit pe încercaţii suporteri roş-alb-albaştri, I.Codreanu a fost eliminat în min.65 după ce a încasat două cartonaşe galbene în aceleaşi faze şi meciul s-a echilibrat. A venit apoi golul de 2-0 izbutit de Ciurea, scăpat după o cursă bună singur cu un portar advers indecis. Echilibrul numeric s-a restabilit în min.82 când Vrabie a primit şi el cel de-al doilea galben şi a fost eliminat. „Bomboana” a fost pusă în prelungiri de I.Constantinescu, care a înscris spectaculos cu un şut de la marginea careului. „Ultima impresie contează. Aveam nevoie de puncte. Avem nevoie să le transmit jucătorilor încredere. Nu ştiu câţi jucători ar fi acceptat să joace în condiţiile care sunt la noi. Îmi felicit echipa chiar şi la ultimul meci au reacţionat cum trebuia. A fost un an prea greu pentru noi. Nu ştiu câţi suporteri cunosc în ce condiţii am muncit. Cel mai important este că am câştigat ultimul meci, aveam nevoie de puncte”, a precizat antrenorul Daniel Florea. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Rapid CFR Suceava 3-0 (1-0). Echipa gălăţeană a evoluat în următoarea alcătuire: Grecu - Marus, Cojoc, Asanache, Ciurea - Tătar, I.Codreanu - Stoian (min.46 Adăscăliţei), Sefer (min.70 Dajbog), Ed. Dumitru (min.63 I.Constantinescu) - Cârjan. Oţelul va ierna pe locul XII, penultimul în seria I cu 12 puncte.