19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a pierdut de două ori: amicalul cu Volga şi pe Didi
Roş-alb-albaştrii au disputat sâmbătă după-amiază pe unul din terenurile bazei sportive „Alpha Sport Center” din Larnaca, cel de-al doilea amical. Adversară le-a fost Volga Novgorod, formaţie care activează în prima ligă din Rusia şi la care în repriza a doua a evoluat şi Mihăiţă Pleşan. Partida, la care au asistat şi 20 de suporteri gălăţeni, a avut primele 45 de minute de tatonare. În ciuda caracterului amical, s-a pus osul tare, de multe ori intrările fiind la limita regulamentului sau chiar peste. Din păcate, ultima achiziţie din tabăra Oţelului, brazilianul Cleidimar Magalhaes Silva „Didi”, a avut cel mai mult de suferit după ce a fost călcat de un adversar şi a fost transportat la spital, fiind diagnosticat cu fractură de falangă la picirul stâng, care va necesita o pauză de cel puţin trei săptămâni. Volga a fost o echipă arţăgoasă, Oţelul a avut mai mult iniţiativa dar nu a reuşit să marcheze, chiar dacă a avut două ocazii imense, Ilie, în prima repriză şi Buş, în cea de-a doua, ambii scăpaţi singuri cu portarul advers. Cu şase minute înainte de final, cei de la Volga au marcat unicul gol al meciului, prin Maksimov, care a transformat un penalti. În min. 89, Viglianti a beneficiat de o lovitură liberă de la 16 metri, ce din păcate pentru noi a fost respinsă miraculos de la vinclu de golkeperul Volgăi. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Volga Novgorod 0-1 (0-0). Antrenorul Dorinel Munteanu a folosit formula: Grahovac - Ljubinkovic, Benga, Costin, Ilie - Didi (min.46 Viglianti), Filip, Giurgiu (min.77 Paraschiv) - Antal (min.72 Frunză), Pena (min.46 Punosevac), Stromajer (min.46 L.Buş). Următorul amical, unul cu arome de Champions League, va avea loc marţi, împotriva celor de la Viktoria Plzen.