Oţelarele le-au „zguduit” pe târgoviştence

Liga I la fotbal feminin a programat duminică jocurile celei de-a doua etape din retur. Stadionul Zoltan David a găzduit partida Oţelul - CSS Târgovişte. În ciuda frigului pătrunzător, cele două echipe s-au străduit să ofere celor prezenţi în tribună motive de bucurie care să le încălzească măcar sufletele. Trupa lui Ion Morohai şi Daniela Radu a dat din nou recital cu 10 goluri şi o sumedenie de alte ocazii ratate. După ocazia ratată de Carolina Şolonca, gheaţa de pe tabela de marcaj a fost spartă de „Andy” Herczeg. Împotriva cursului jocului, oaspetele au reuşit să egaleze prin Maria Neacşu (min.21). Suspansul nu a ţinut decât trei minute, Roxana Dinescu, cu o dublă şi Herczeg, au încheiat socotelile până la pauză. Show-ul a fost total în cel de-al doilea mitan, când oţelarele au apăsat pedala de acceleraţie şi au mai înscris de şase ori prin: Herczeg,Georgiana Stratu, Dinescu, Şolonca, din nou Dinescu şi Mihaela Stan. Rezultat final: Oţelul - CSS Târgovişte 10-1 (4-1). Echipa gălăţeană a utilizat formula: Elena Toma - Mihaela Neacşu, Giorgiana Vasile, Alice Despa, Mihaela Stan - Elena Răduc, Monica Benţoiu (Mădălina Sfinteş), Andreea Herczeg - Georgiana Stratu, Roxana Dinescu, Mihaela Stan. Cu 22 puncte şi un golaveraj 72-2, Oţelul se află pe locul II. Echipa gălăţeană va mai juca două meciuri în acest an: cu Armonia Dolheşti (29 noiembrie), la Fălticeni, în campionat şi cu AFC Fair-Play Bucureşti (3 decembrie), la Galaţi, în Cupa României.