27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O victorie dramatică pentru fetele de la Phoenix la Iaşi

Partida din sala sporturilor din Iaşi dintre Poli Naţional Iaşi şi Phoenix Galaţi, care a contat pentru cea de-a VII-a etapă a LNBF, a fost interesantă şi spectaculoasă. Antrenorul grec al formaţiei gazdă a început cu formula: Adams, Aursulesei, Galdeira, Johnson şi Mosley, iar omologul său portughez de pe banca gălăţeană a replicat cu: Covile, Filip, Jackson, Rutan, Steenholdt. Nou promovata, cu Mosley şi Galdeira, în prim plan, a intrat foarte bine în meci şi a condus cu 10-4 (min.4). Phoenix a ripostat, Steenholdt a restabilit egalitatea iar Alexandra Dumitrache şi-a adus echipa în avantaj după ce a scuturat plasa din afara semicercului. Finalul primului sfert a aparţinut însă tot ieşencelor care s-au desprins la şapte puncte. Oaspetele au început cu un ecart de 4-0 şi la jumătatea celui de-al doilea sfert tabela arăta: 32-30. Imediat şi-a intrat în rol Jeanette Jackson cu trei coşuri consecutive de 2 puncte şi prima repriză s-a terminat cu avantaj pentru Phoenix, scor 42-39. Poli Naţional nu a renunţat şi a revenit decisă de la vestiare şi a trecut la conducere, scor 46-42 dar internaţionala Romina Filip a înscris un coş de 3 p, coechipiera sa Steenholdt a imitat-o de sub panou şi echipa gălăţeană a avut un avantaj de şase puncte, scor 50-56 (min.28) dar gazdele au revenit şi s-a restabilit egalitatea, scor: 60-60 (min.30). Ultimele 10 minute au fost dramatice, cele două echipe au mers cap la cap, chiar dacă Phoenix a avut un avantaj de opt puncte în min.35, Poli Naţional a revenit spectaculos şi Galdeira a împins partida în prelungiri. Gălăţencele şi-au valorificat experienţa superioară, au profitat şi de eliminarea americancei Galdeira, cu cinci greşeli personale şi au obţinut o victorie muncită. Rezultat final: Poli Naţional Iaşi – Phoenix Galaţi 84-88 după prelungiri (24-17, 15-25, 21-18, 18-18, 6-10). „Un meci incredibil şi o victorie frumoasă pentru noi. Nu a fost un joc uşor dar am fost o echipă unită şi împreună am câştigat o bătălie. Suntem foarte bucuroase că ne întoarcem acasă învingătoare”, ne-a declarat la finalul partidei de la Iaşi, Shanice Steenholdt, aflată la cel de-al treilea double-double din LNBF. Phoenix a folosit lotul: Erica Covile (14 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, 0 intercepţii); Romina Filip (12 p, 6, 5, 3); Jeanette Jackson (6, 3, 7, 1); Katie Rutan (18 p, 7, 0, 1); Shanice Steenholdt (28 p, 13, 0, 0); Kerah Nelson (5 p, 4, 0,0); Alexandra Dumitrache (5 p); Andreea Creţu. Echipa gălăţeană a acumulat 11 puncte şi se menţine pe locul V iar runda viitoare va primi vizita celor de la BC Sirius Tg. Mureş (6 noiembrie, ora 17.00).

Băieţii au examen greu în Banat

Liga Naţională Masculină programează în weekend partidele unei noi etape. Phoenix s-a deplasat în celelălalt capăt al ţării, la Timişoara, pentru confruntarea cu ocupanta locului IV din clasament, BC SCM. „Un meci în care ne dorim să avem o evoluţie bună, să continuăm să creştem ca şi echipă .Timişoara este o echipă complet schimbată faţă de cea de anul trecut, cu mulţi jucători calitativi şi care sunt într-o formă bună. Jocul nostru este în creştere însă va trebui să luptăm mult şi să eliminăm greşelile uşoare pentru a putea fi câştigători. Deşi Timişoara este favorită, noi mergem să jucăm şansa noastră. Ei au mai adus un jucător bun, noi am pierdut unul, însă este şi o ocazie pentru jucătorii mei să valorifice şansa de a juca mai mult şi de a confirma”, a concluzionat antrenorul Florin Nini. Partida este programată vineri, de la ora 17.45, în sala Constantin Jude şi va fi transmisă pe Digisport 3.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...