19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Naţionala României învinge clar Bosnia şi Herţegovina şi face un pas uriaş pentru Final Four

Miercuri seara, Naţionala de volei masculin a României a susţinut cel de-al doilea meci consecutiv în European Silver la Galaţi, adversară fiindu-i Naţionala similară a Bosniei şi Herţegovinei. Publicul gălăţean a venit în număr ceva mai mare ca la precedenta partidă de sâmbăta trecută cu Macedonia de Nord. Tricolorii pregătiţi de Sergiu Stancu ajutat pe bancă de ceilalţi colaboratori de la CSM Arcada şi din teren de campionii: Kantor, Raţă, Butnaru şi Bala, ultimul revenit după o accidentare au controlat clar meciul, bosniacii nu au condus de cât de două ori: 9-7 în primul set respectiv 8-6 în cel de-al doilea, şi au obţinut o victorie de trei puncte în 74 de minute. Rezultat final: România - Bosnia&Herţegovina 3-0 (17, 19, 14). România a început cu formula: Peţa, Dumitru, Aciobăniţei, Matei, Vologa, Călin - Kantor, libero. Antrenorul Sergiu Stancu  l-a folosit în acest joc pe tânărul jucător de 17 ani, Chiţigoi, care şi-a făcut debutul la echipa naţională. După acest succes, România s-a desprins în fruntea seriei B cu opt puncte şi nu mai poate pierde calificarea în turneul Final Four programat la Budapesta. Românii mai au de jucat două meciuri: returul cu Bosnia şi Herţegovina, pe 4 iunie la Tuzla şi returul cu Albania, pe 12 iunie la sala Polivalentă Dunărea.