27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport s-a calificat cu ceva emoţii

Cupa României la fotbal a programat miercuri ultimele jocuri din faza a III-a când au intrat pe teren şi cele două echipe gălăţene rămase în competiţie. Metalosport a avut deplasare lungă tocmai în judeţul Botoşani, unde a întâlnit pe Transdor Tudora. După un joc aspru în care botoşănenii au jucat la rupere, roş-albaştrii au reuşit să se adapteze din mers la condiţiile speciale şi să obţină o calificare meritată în faza următoare.
„Am fost atacaţi cu baioneta scoasă de la început, mai mult gazdele au şi marcat un gol norocos dintr-o deviere nefericită, au jucat foarte dur, cu greu arbitrul eliminând un jucător după vreo 25 de minute. La pauză am vorbit cu băieţii, ne-am adaptat din mers, de fapt meciul l-am controlat în întregime şi am revenit cu două goluri, cel al victoriei chiar în ultimul minut. Urmează duelul cu Sporting, un adversar incomod, este un derbi gălăţean, din păcate am ajuns să avem asemenea dueluri doar la nivelul ligii a III-a”, ne-a declarat Mihai Ciobanu, antrenorul principal de la Metalosport.
Rezultat final: Transdor Tudora - Metalosport 1-2 (1-0). Au marcat pentru învingători: I.Constantinescu (min.55) care a fructificat cu capul centrarea lui Bahnaşu şi Mihu (min.89). Echipa gălăţeană a avut următoarea alcătuire: Jalbă - Stancu, Cârjă, Gâţă, Răgălie - Mihu, Munchiu (min.72 Blănaru), Milea, Zaharia (min.72 Perju) - Constantinescu, Anastasie (min.46 Bahnaşu).

Sporting, eliminată după loteria penaltiurilor

Sporting a jucat la Bacău cu Aerostar. Partida a avut două reprize diametral opuse. Gazdele au început foarte bine şi au condus cu 2-0 după primele 45 de minute. Lieştenii au ieşit motivaţi de la vestiare şi au restabilit egalitatea prin: Bîrlădeanu şi Dushkaj, albanezul trecându-şi în cont şi o bară. În prelungiri ambele echipe au irosit ocazii bune dar nu au dat lovitura decisivă. S-a ajuns astfel la loteria penaltiurilor unde Aerostar a câştigat. Rezultat final: Aerostar - Sporting 7-6 după penaltiuri (2-0, 2-2, 2-2, 5-4). La loviturile de la 11 m pentru Sporting au transformat: Adamache, Bârlădeanu, Manea, Sprînceană şi au ratat: Sandu şi Filimon. Antrenorii Ionuţ Niculcea şi Dorin Matei au folosit 11-le de start: Vădeanu - Filimon, Sandu, Manea, Serea - Sprînceană, Toma, Adamache, Dushkaj - Lovin, Balaban. Au mai intrat: Bârlădeanu, Munteanu şi Popov. Cele două echipe se vor întâlni sâmbătă, pe stadionul Dunărea, de la ora 17.00, într-o partidă din cea de-a treia etapă a Ligii a III-a.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...