24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport ne-a dat emoţii, dar a câştigat derbiul pentru locul X

Liga a III-a a programat în weekend jocurile unei noi etape. Stadionul Zoltan David a găzduit sâmbătă după-amiază confruntarea vecinelor de clasament Metalosport - Voinţa Snagov. Miza a fost uriaşă, locul X, care asigură menţinerea în eşalonul trei. Partida a fost destul de aprigă şi a avut două reprize diametral opuse. Echipa oaspete, cu jucători robuşti, a controlat primele 45 de minute. Portarul gălăţean Vasiliu a fost eroul zilei, salvându-şi echipa în 5-6 situaţii printre care şi un penalti. Antrenorul Mişu Ciobanu a făcut schimbări inspirate şi „metalurgiştii” s-au descătuşat în ultima jumătate de oră, când au marcat de două ori: Sandu (min. 61) şi Teleagă (min. 78). Rezultat final: Metalosport - Voinţa 2-0 (0-0). 11-le aliniat de echipa gălăţeană: Vasiliu - Stancu, Sandu, Teleagă, Răgălie - Asanache, Adăscăliţei (Tudose), Blănaru (Mihu), Dumitru (Gohoreanu) - Moise (Dajbog), Constantinescu. Metalosport se menţine deocamdată pe locul XI cu 17 puncte şi va juca etapa viitoare în deplasare cu Înainte Modelu. Cea de-a doua reprezentantă a Galaţiului, Sporting Lieşti, din seria I, a avut etapă liberă.