13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Metalosport a învăţat să câştige. Sporting, la cel mai slab joc

Liga a III-a a programat în weekend partidele celei de-a IX-a etape. Stadionul Dunărea a găzduit partida Metalosport - CSM Paşcani. Gălăţenii au controlat meciul aproape în totalitate şi au obţinut o victorie facilă. Bahnaşu a reuşit dubla în prima repriză, iar apoi Istrate, abia introdus pe teren, a stabilit scorul final. Cei doi marcatori au fost în vervă, ei irosind şi alte ocazii importante. Rezultat final: Metalosport - CSM Paşcani 3-0 (2-0). Antrenorul principal Viorel Tănase împreună cu ceilalţi colegi din staff-ul tehnic a folosit 11-le de start: Vlasie - Gâţă, Cârjă, Voicu, Sevastian - Munchiu, Tudose - Iancu, Bahnaşu, Gohoreanu - Mihu. Au mai intrat: Istrate, Cană, Blănaru, Teleagă. Metalosport a ajuns la cota 14 puncte şi va juca runda viitoare tot pe teren propriu cu Bucovina Rădăuţi.

Sporting Lieşti a întâlnit în deplasare pe Ştiinţa Miroslava. Lieştenii au acuzat absenţa celor doi fundaşi centrali titulari, au făcut cel mai slab meci din acest sezon şi au cedat fără drept de apel, terminând meciul şi cu doi eliminaţi: Lovin şi Bogoş. Rezultat final: Ştiinţa Miroslava - Sporting Lieşti 4-0 (1-0). Antrenorul Ionuţ Niculcea a aliniat formula: Comănescu - Filimon, Preda, Blănaru, Serea - Balaban, Lovin, Bogoş, B.Dumitru - Adamache, Duskaj. După pauză au mai intrat: Bîrlădeanu, Iordache, Munteanu şi Cireaşă. Sporting a rămas cu 13 puncte şi va juca acasă cu Cetatea Tg. Neamţ.