03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Junioarele de la Donaris au luptat de la egal la egal cu fetele din Champions League
Sala Siderurgistul a găzduit duminică la prânz partida ACSV Donaris 2010 - Dinamo Bucureşti, din ultima etapă a turului Campionatului Naţional de volei rezervat junioarelor. În ciuda frigului pătrunzător din sală, cei prezenţi au asistat la un meci incendiar, nerecomandat cardiacilor. Încă de la intrarea în arenă, am văzut pe chipul fetelor noastre o senitătate şi o îndârjire şi nu m-am înşelat. Chiar dacă au avut în faţă o adversară foarte puternică, candidată la o medalie în acest sezon, care le-a avut în teren pe Sânziana Motroc şi Jasmine Constantin, jucătoare călite în Champions League, gălăţencele au avut o atitudine pozitivă şi s-au autodepăşit. Dinamo a reuşit să-şi adjudece primul set şi se părea că va obţine o victorie lejeră. Spre lauda lor, fetele pregătite de Nelu Ivanov şi Irina Deju s-au scuturat repede de inhibiţii şi au preluat conducerea la primul time out tehnic din setul doi, după o minge pusă de Andreea Gheorghi şi un semias realizat de Lorena Roşu, scor 8-6. Bucureştencele au izbutit o serie de cinci puncte consecutive dar au comis şi multe greşeli la serviciu şi preluare, iar donaristele nu s-au lăsat mult invitate, căpitanul Ioana Stoica şi-a arătat valoarea prin trei puncte consecutive şi astfel s-a restabilit egalitatea. Dramatismul a atins cote maxime în setul trei, Corina Vasilie a sevit precis şi Donaris a condus cu 6-2 şi 10-4, fetele lui Adrian Radu au revenit spectaculos şi au egalat la 12. Apoi a intrat la serviciu Andreea Gheorghi şi tabela s-a modificat: 18-12. Finalul de set i-a aparţinut lui „captain” Buby care a întors soarta setului, de la 21-23, cu patru bombe ce au răvăşit apărarea dinamovistă. Rănite în orgoliu, oaspetele au strâns rândurile şi au împins meciul în tie-break. Fetele din capitală au condus cu 8-2 dar gălăţeanca Adelina Crăciun a izbutit câteva puncte şi a restabilit egalitatea la 10. Pe final, zeiţa Fortuna a surâs echipei mai experimentate. Una peste alta, cele două echipe ne-au oferit un spectacol sportiv agreabil. Rezultat final: Donaris - Dinamo 2-3 (-20, 22, 23, -17, -11). Echipa noastră a folosit formula: Corina Vasilie, Iulia David, Ioana Stoica, Adelina Crăciun, Lorena Roşu, Andreea Gheorghi, Andreea Guţu - libero. Donaris se situează pe locul III cu şase puncte şi va juca ultimul joc oficial din acest an pe 16 decembrie cu CSS Galaţi.