22 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Iulia Răileanu a dat recital la Europene
Partidă de infarct miercuri seara la Skopje, între Israel şi România, la Campionatul European de baschet rezervat junioarelor Under 16. Miza a fost uriaşă deoarece echipa învingătoare se califica în grupa 1-8 şi păstra mari şanse la medalii. După un prim sfert în care s-a mers cap la cap, româncele au dat dovadă de maturitate şi au preluat iniţiativa, reuşind să conducă la o diferenţă de 20 de puncte, scor 49-29 în minutul 25. Fetele pregătite de Măndica Ciubăncan şi Mugurel Lepădatu au dat impresia că au scăpat în câştigătoare, dar lucrurile au luat o întorsătură neaşteptată  pentru noi. În ciuda eforturilor gălăţencei Iulia Răileanu, desemnată MVP-ul partidei, care a marcat 30 de puncte, a reuşit 17 recuperări şi trei pase decisive, baschetbalistele din Israel au avut o revenire extraordinară şi au preluat conducerea pe tabela de marcaj, cu trei minute înainte de final. Dramatismul a atins cote maxime, fetele noastre au strâns din dinţi şi în cele din urmă au obţinut o victorie extrem de importantă pentru configuraţia finală a clasamentului. Rezultat final: Israel - România 69-71 (14-14, 8-24, 22-17, 25-16). O prestaţie bună a avut în acest joc şi cealaltă jucătoare de la Phoenix Paneurogal, Liliana Uşurelu, care a contribuit la acest succes cu şapte puncte, şase recuperări şi patru „assists”. Specialiştii prezenţi la competiţie au întocmit şi ierarhiile individuale. Iulia „noastră” a impresionat pe toată lumea, ocupând numai poziţii fruntaşe: locul I la puncte marcate, cu o medie de 18, 3; locul I la minute jucate, cu o medie de 34, 3; locul II la recuperări (12, 2). Vineri, de la ora 19.45 (ora României) va avea loc partida Ungaria - România. Cine bate va continua în 1-4, iar învinsa va juca pentru locurile 5-8.