26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi şi Fenestela şi-au împărţit victoriile şi pumnii

În weekend a debutat noul sezon din Liga Naţională de Hochei pe gheaţă. La Galaţi, pe Patinoarul Dunărea a fost programată dubla dintre CSM Galaţi şi CSHC Fenestela Braşov. Prima partidă care a avut loc vineri seara a început cu o primă repriză albă. Soarta meciului s-a decis în partea a doua când echipa gălăţeană pregătită de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă a apăsat pedala de acceleraţie, a înscris de patru ori şi a tranşat confruntarea. Rezultat final: CSM Galaţi - Fenestela 68 6-2 (0-0, 4-1, 2-1). Marcatorii echipei gălăţene: Nazarov, Kyrychenko, Hildebrand, Chernyuk, Sursov şi Antal.
Partida revanşă care a avut loc sâmbătă s-a remarcat prin numărul mare de goluri, 17, dar şi prin cele 211 minute de eliminare: 108-103 în urma unei reprize pugilistice de la final. Fenestela s-a impus cu 11-6 (4-1, 2-3, 5-2). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Kyrychenko 3 g, Sursov, Berdilă, Baskov. CSM Galaţi va juca următoarele meciuri pe 29-30 octombrie la Cârţa cu Sapientia Under 23, iar acasă va reveni pe 5-6 noiembrie pentru dubla cu Sportul Studenţesc.