24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii gălăţeni au câştigat la Suceava şi au trecut pe primul loc

Divizia A la handbal masculin are programată miercuri o etapă intermediară. CSU Danubius Galaţi a jucat în devans luni în deplasare cu CSU Suceava II. Pentru a fi scutiţi de vreo surpriză neplăcută, gălăţenii au intrat foarte motivaţi pe teren şi au tranşat disputa încă din prima repriză, pe care au încheiat-o cu 13 goluri avantaj. De remarcat că jocul a avut parte de condiţii speciale de desfăşurare, cu o pană de curent ce a stins tabela şi cu un arbitraj local, după ce oficialii delegaţi de Federaţie nu au ajuns la Suceava, din câte se pare gazdele uitând să anunţe că ziua meciului a fost schimbată. Repriza a doua a fost mai echilibrată, dar soarta meciului fusese deja pecetluită. Echipa gălăţeană a bifat a 18-a victorie din 21 de jocuri disputate şi cel puţin momentan a preluat fotoliul de lider. Rezultat final: CSU Suceava II - CSU Danubius 28-42 (8-21). Lotul folosit de echipa noastră: Andronic, Condurache - Ionel (5 goluri), Lăpuşneanu (3), Dospinescu (1), Moldovanu (6), Şahîn (7), Şavloschi (3), Mârşiu (5), Frangulea (1), Ţigănaşu (4), Şerban (1), Anton (4), Poteră (2), Grigore, Avram. Următorul joc este programat sâmbătă, 4 aprilie, cu HD Teleorman Alexandria (sala Polivalentă Dunărea, ora 13.00).