Gălăţeanca Patricia Maria Ţig se gândeşte la Top 100 WTA

Cel de-al doilea turneu feminin din categoria Futures găzduit de Baza Sportivă de la Viva Tenis Club s-a încheiat duminică după prânz. Satisfacţia organizatorilor şi a spectatorilor ce au luat loc în tribune a fost deplină pentru că Trofeul Municipiului Galaţi a fost adjudecat de favorita principală, Patricia Maria Ţig. Finala dintre gălăţeancă şi Irina Maria Bara a fost spectaculoasă şi dramatică totodată. Bara a început tare şi a condus cu 5-2, dar Ţig a avut o revenire spectaculoasă şi s-a impus în primul set la tie-break. Adversara sa nu a renunţat la luptă şi a împins meciul în decisiv. Gălăţeanca pregătită de antrenorul Marian Dimulescu şi-a respectat cartea de vizită, s-a mobilizat şi a sprintat spre victorie. Rezultat final: 7-6 (3), 3-6, 6-2. „Mi-am dorit foarte mult să joc finala de simplu la turneul de acasă. De data asta am fost mai motivată şi mă bucur că am câştigat. Am început greu finala, poate şi din cauza emoţiilor, dar am reuşit să revin de la 5-2 şi să câştig primul set. Sper să ajung cât mai repede în Top 100 WTA, dar deocamdată, pentru acest an, mi-am propus o clasare în primele 200-250 în ierarhia WTA”, a declarat la final concitadina noastră. Pentru câştigarea turneului, Ţig a primit un cec de 1568 dolari impozabili şi 12 puncte WTA. Gălăţeanca a câştigat cinci turnee Futures de 10.000 de dolari în acest an, fără îndoială cel mai bun din carieră, şi a ajuns pe locul 352. Cea mai bună clasare dintre tenismenele din România o are Simona Halep, locul 3 WTA.