13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanca Iulia Răileanu şi colegele sale au nevoie de victorii ca de aer
Campionatul European Under 18, Divizia A la baschet feminin continuă la Bucureşti. Naţionala României şi-a redus considerabil şansele de menţinere în eşalonul de elită la această categorie de vârstă. Tricolorele au întâlnit în primul meci din play-out Naţionala Cehiei. Partida a fost viu disputată, fetele noastre au jucat foarte bine în prima jumătate, când au dat recital la aruncări de la trei puncte şi au avut un avantaj de patru puncte la pauza mare. Din păcate, a urmat un sfert al treilea dezastruos,  unde, în ciuda taliei superioare am fost depăşite net, scor 10-25 şi aşa s-a scris istoria. Rezultat final: România - Cehia 73-85 (22-22, 24-20, 10-25, 17-18). Gălăţeanca de la Phoenix Iulia Răileanu a avut următoarele realizări în confruntarea cu cehoaicele: 17 puncte, 8 rebounds şi 1 assists. În cealaltă partidă, Belgia - Polonia 49-43. Ieri, după închiderea ediţiei, tricolorele au întâlnit Belgia, urmând ca astăzi la prânz să se dueleze cu Polonia. Pentru a se menţine în Divizia A, Naţionala va trebui să se situeze pe primul loc, ceea ce presupune ca fetele să câştige cele cinci partide pe care le mai au de disputat. Greu, foarte greu dar nu imposibil.