Final de coşmar pentru handbalistele de la CSU Danubius

De la extaz la agonie sau viceversa nu este decât un pas. Cei care au vizionat duminică dimineaţa partida de handbal feminin CSU Danubius Galaţi - HCF Piatra Neamţ au trăit acest sentiment pe viu. Chiar dacă meciul a fost unul slab din punct de vedere tehnic, cu multe greşeli elementare de ambele părţi şi cu primul gol marcat abia după vreo şapte minute de la fluierul de start, evoluţia scorului a fost palpitantă. Fetele antrenate de Valeriu Costea au condus la început cu 3-1, dar apoi oaspetele, care au greşit mai puţin, au preluat iniţiativa şi au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri. În repriza secundă, Cosmina Cozma, deşi nu a fost în plenitudinea forţelor, a marcat cinci goluri cu care CSU Danubius părea că a scăpat în învingătoare, scor 21-17 (min. 48). Cu şase minute înainte de fluierul final, echipa gălăţeană a avut un avantaj minim pe tabelă, scor 22-21, dar a urmat o perioadă de secetă şi înfrângerea, neaşteptată, nu a mai putut fi evitată. Trebuie subliniat şi faptul că din min. 42, trupa lui Vali Costea a pierdut-o pe Cristina Marcu, descalificată după ce a luat trei eliminări. Rezultat final: CSU Danubius - HCF Piatra Neamţ 22-26 (9-11). Lotul folosit: Daniela Goldic (7 intervenţii), Laura Bujoiu (5), Roxana Lifu (1) - Christina Mircescu (2 goluri), Marie Janne Kanda (2), Cristina Marcu (2), Cosmina Cozma (8), Sorina Penciu, Lavinia Poteraşi (3), Irina Başa, Alina Croitoru, Irina Diaconu (1), Mădălina Conache (2), Ioana Pocriş (2), Mădălina Pascaru.