23 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix U au ratat careul de aşi din Cupă

Sala Polivalentă Victoria din Arad a găzduit miercuri seara partida U Goldiş ICIM - Phoenix U Galaţi, care a contat ca manşă tur din sferturile de finală ale Cupei României la baschet feminin. Spre lauda lor, gălăţencele au avut o prestaţie bună, au ţinut aproape de deţinătoarea trofeului şi vicecampioana naţională en-titre, dar în final au trebuit să se recunoască învinse. Echilibrul s-a menţinut mult timp pe tabela de marcaj, arădencele reuşind să-şi valorifice experienţa superioară de la jumătatea sfertului trei, când s-au desprins decisiv. Rezultat final: U Goldiş ICIM - Phoenix U 83-70 (28-16, 14-21, 27-21, 14-12). Cele 10 jucătoare gălăţene prezente pe teren au fost: Romina Filip 14 puncte, 3 recuperări, o pasă decisivă; Chelsey Lee 21 puncte, 10 recuperări; Trudy Armstead 14 p, 5 recuperări; Ivory James 6 p, o recuperare; Adelina Ştefan 6 p, o pasă decisivă; Beatrice Alaiba 3 recuperări; Sakellie Daniels 4 p, 2 recuperări, 2 pase decisive; Gabriela Cursaru 3 p, 3 recuperări, 2 pase decisive; Gabriela Necula 2 p, 3 recuperări, o pasă decisivă; Bianca Fota. Partida retur a avut loc joi la prânz. Istoria s-a repetat, de data aceasta gălăţencele şi-au adjudecat două sferturi, dar victoria finală a revenit arădencelor, scor final 67-77 (15-24, 15-28, 20-18, 17-7). Pentru Phoenix U au marcat: Lee 15 p, Ştefan 11 p, Filip 9 p, Daniels 9 p, Armstead 7 p, James 7 p, Necula 5 p, Alaiba 4 p. Echipa gălăţeană a părăsit Cupa României cu fruntea sus şi se va axa pe campionat, unde va mai juca în acest an trei meciuri: cu CSU Alba Iulia (6 decembrie, acasă), cu Rapid (9 decembrie, acasă) şi cu CSM Satu Mare (13 decembrie, acasă).