24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix U au pierdut primele două meciuri din turneul 5-8

Sala sporturilor „Kati Szabo” din Sf. Gheorghe a găzduit în weekend turneul play pentru locurile 5-8 din Liga Naţională de Baschet Feminin cu participarea formaţiilor: CSBT Alexandria, BCM Tymes Timişoara, Phoenix U Galaţi şi Olimpia CSU Braşov. Echipa gălăţeană a jucat vineri în compania celor de la BCM Tymes Timişoara. Partida a fost echilibrată şi destul de interesantă. Fetele de la Phoenix au condus cu cinci puncte la pauza mare, au ţinut ritmul, dar au cedat în ultimul sfert şi au pierdut. Rezultat final: BCM Tymes - Phoenix 69-58 (15-16, 16-20, 18-13, 20-9). Principalele marcatoare din tabăra gălăţeană au fost: Chelsey Lee 14 puncte, Amber Jones 11 p, Beatrice Alaiba 10 p. Apoi, a doua zi trupa condusă de Theodosios „Sakis” Paralikas şi Cătălin Ştefănescu a dat piept cu CSBT Alexandria. Din nou gălăţencele au început tare, scor 10-3 (min.4) dar apoi au cedat iniţiativa, teleormănencele au profitat şi şi-au luat revanşa după cele două înfrângeri din sezonul regulat. Rezultat final: Phoenix U - CSBT Alexandria 44-72 (15-18, 11-20, 11-18, 7-16). Principalele marcatoare: Jones 14 p, Lee 14 p, Filip 8 p, Ionescu 5 p. După închiderea ediţiei, echipa gălăţeană a jucat cu Olimpia CSU Braşov, iar în cazul unei victorii ar putea să încheie sezonul pe locul VI sau VII.