23 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix au încasat 102 puncte la Oradea

Sâmbătă a debutat Liga Naţională de Baschet Feminin. Phoenix a jucat în oraşul Marii Uniri cu CSU Alba Iulia. După victoria de la Timişoara şi calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, gălăţencele aveau un moral bun şi au sperat să obţină încă un rezultat bun. Dar socotelile nu prea le-au ieşit, pentru că au avut în faţă un adversar foarte puternic, care se va bate probabil şi anul acesta pentru o medalie. Fetele lui „Sakis” s-au ţinut aproape până în min. 17 (scor 38-35), dar studentele din Alba Iulia au avut un ecart de 13-0 şi au intrat la cabine cu acest avantaj. Sfertul al treilea, cele două echipe au mers la cap, pentru ca apoi, în ultimele 10 minute, gazdele să apese pedala de acceleraţie şi să ofere spectacol publicului local. De remarcat că echipa noastră a stat bine la aruncările de 3 puncte, cu 10 reuşite: Ivory James (4), Gabriela Cursaru (3), Nicole Hamilton (2), Romina Filip (1). O prestaţie ştearsă a avut însă Chelsey Lee, care n-a marcat decât 6 puncte. Rezultat final: CSU Alba Iulia - CS Phoenix Galaţi 102-74 (29-19, 25-19, 20-19, 28-17). Principalele marcatoare din tabăra gălăţeană au fost: Ivory James 23 (4x3) p, Nicole Hamilton 19 (2x3) p, Gabriela Cursaru 11 (3x3). Etapa viitoare, Phoenix va juca pe teren propriu cu CSM Satu Mare (4 octombrie, sala Polivalentă Dunărea, ora 19.30).