27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la CSU Danubius au obţinut a doua victorie în deplasare

Echipa condusă de antrenorul Valeriu Costea a confirmat o dată în plus sâmbătă după-amiază la Cisnădie că-şi merită cu brio locul în Liga Naţională. După înfrângerea nemeritată de pe teren propriu cu HCM Rm. Vâlcea, gălăţencele au intrat foarte motivate pe teren chiar dacă pentru Măgura au fost pe teren jucătoare foarte experimentate precum: Ada Moldovan, Roxana Gatzel, Alina Horjea şi gălăţencele Cătălina Cioarec şi Nicoleta Tudor. CSU Danubius a jucat formidabil în primele 30 de minute, Dana Goldic a pus lacătul la poartă şi a ascuns toate cheile, apărarea condusă de Cristina Marcu s-a dovedit ermetică iar atacul condus din nou de Daciana Balaban care a alternat cu pase decisive spre interii: Dajana Jovanovska, Iulia Artean, extremele: Nicoleta Vlad şi Ştefania Florea sau pivoţii Mădălina Conache şi Ramona Urse. Cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj a fost de opt goluri: 4-12 (min.21) şi 5-13 (min.25). După pauză, Măgura a început cursa de urmărire, fetele noastre ne-au dat ceva emoţii după ce au irosit trei aruncări de la 7 metri, scorul s-a strâns: 17-18 (min.55) dar macedoneanca Dajana Jovanovska a transformat cu sânge rece următoarele două şi a detonat bomba. „Am discutat de la plecare cu Vali Costea că putem învinge la Cisnădie şi iată că nu ne-am înşelat. O victorie formidabilă pe un teren greu unde nu vor mai câştiga multe echipe şi vreau să felicit fetele, staff-ul şi pe toţi care ne susţin. Galaţiul a revenit în eşalonul de elită, avem o echipă bună care va mai strânge multe victorii”, ne-a declarat la câteva minute după terminarea partidei preşedintele Dan Pantea. Rezultat final: Măgura Cisnădie -CSU Danubius 19-20 (7-14). Lotul echipei gălăţene: Dana Goldic (14 intervenţii), Emilia Anghel (2) - Ştefania Florea (2 goluri), Iulia Artean (3), Daciana Balaban (4), Mădălina Conache (2), Dajana Jovanovska (4), Nicoleta Vlad (1), Cristina Marcu (1), Ramona Urse (1), Elena Livrinikj (2), Andreea Chiricuţă. Nu au evoluat: Laura Bujoiu, Andreea Taivan, Cosmina Cozma şi Mirela Vîlcu. CSU Danubius a urcat pe locul XI cu opt puncte şi va juca ultimul meci din acest an acasă cu CSM Bistriţa (17 noiembrie, ora 17.00).

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...