12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Amicale la foc continuu pentru reprezentanta Galaţiului în eşalonul secund, FCM Dunărea. Mai întâi, vineri, băieţii lui Eugen Baştină şi Vali Stan au jucat pe stadionul „Nicolae Rainea”, noua denumire a stadionului „Dunărea”, cu Dunărea Călăraşi. După un joc spectaculos, în care s-au marcat nu mai puţin de şapte goluri, gălăţenii s-au impus la limită. „Sunt mulţumit de faza de atac, am marcat patru goluri şi ne-am creat şi alte ocazii prin: Radu, Antohi, Drăgan. Din păcate, păcătuim în continuare în faza defensivă, cu multe pase greşite care îi pun pe adversari în poziţii favorabile. Mai avem trei săptămâni până la startul sezonului, vom lucra şi mai mult şi vom remedia toate deficienţele pe care le-am constatat”, ne-a declarat antrenorul principal Eugen Baştină. Rezultat final: FCM Dunărea - Dunărea Călăraşi 4-3 (2-1). Pentru gălăţeni au marcat: Chelaru (2), Antohi şi Cucu, din penalti. Formula de start: Măstăcan - Radu, Căldăraru, Hristian, Ghiocel - Cristescu, Chiriac, Eni, Petrescu - Enache, Chelaru. În repriza a doua au mai evoluat: Comănescu, Asanache, Swartz, Cucu, Mihu, Antohi, Ginghină, Drăgan, Dragomir şi Grosu. A doua zi, dunărenii au dat piept cu campioana judeţului nostru, Sporting Voinţa Lieşti. Conducerea tehnică a folosit jucătorii care au evoluat mai puţin în partida de vineri dar asta nu i-a împiedicat pe gălăţeni să obţină o victorie lejeră, scor 5-0, graţie golurilor lui Drăgan, Ginghină (2), Ghiocel şi Grosu. Nu au evoluat niciun minut Braşoveanu şi Moroşanu, accidentaţi, şi Popescu, care nu este pus la punct cu pregătirea fizică. Săptămâna aceasta, programul dunărenilor cuprinde alte două amicale: cu CSM Rm. Sărat, pe 15 august, la Galaţi şi cu FC Botoşani, la Bacău, pe 18 august.