02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a II-a a programat sâmbătă jocurile celei de-a VIII-a etape. La Galaţi, pe stadionul Dunărea - Nicolae Rainea s-au întâlnit FCM Dunărea şi Dinamo II. Băieţii lui Vali Stan şi Daniel Florea au intrat pe teren concentraţi şi foarte motivaţi. Prima fază notabilă s-a consumat în min. 4, când şutul lui Negoescu de la vreo 20 de metri a fost reţinut de portarul dinamovist. Apoi, în min. 22 a fost rândul lui Enache să şuteze din unghi dar pe lângă ţintă. Dunărenii au spart gheaţa în min.26, când după un corner, lovitura de cap a lui Hristian a lovit bara, mingea a ricoşat la Florea şi antrenorul-jucător a împins-o în plasă. Până la pauză, gazdele au continuat să pună presiune pe careul advers, iar Drăgan şi-a încercat norocul în două rânduri (min. 29 şi min. 44). Jocul s-a desfăşurat într-un singur sens şi în mitanul al doilea. Firesc după modul cum au decurs ostilităţile, scorul a luat proporţii. La rampă a ieşit juniorul Iancu, care a contribuit la cele două goluri din această repriză. Mai întâi, în min. 57 el a fost faultat în careu de Muşat, penaltiul fiind transformat cu siguranţă de Popescu pentru ca peste ale şapte minute să-i paseze perfect lui Enache, care din careul bucureştean a închis tabela. Dinamo, o echipă cu cinci jucători de 18 ani în primul 11, cu fizic impresionat, a avut ceva tentative în atac, chiar ar fi putut marca golul de onoare în min. 66, dar Măstăcan s-a opus salvator la şutul lui Filip. O victorie la scor de forfait, reconfortantă şi de moral pentru jocurile care vor urma. Conducerea tehnică gălăţeană a folosit formula: Măstăcan - Radu, Hristian, Florea (min. 88 Căldăraru), D.Popescu - Iancu, Cucu, Negoescu, Cristea - Enache (min.65 Moroşanu). Celelalte rezultate ale rundei: Rapid CFR Suceava  - AFC Buftea 0-0, Sportul Studenţesc - Săgeata Năvodari 4-1, FC Botoşani - Unirea Slobozia 1-0. Partida Delta Tulcea - CF Brăila s-a disputat după închiderea ediţiei. Gălăţenii au urcat pe locul X cu şase puncte şi vor juca miercuri în deplasare la ACS Buftea.