Dunărea a făcut un turneu slab la Cârţa

Dunărea a început turneul de hochei din localitatea harghiteană în stilul binecunoscut. Formaţia lui Marius Trandafir a oferit un adevărat recital ofensiv în faţa modestei Sportul Studenţesc. Scorul final, 24-8, arată apetitul ofensiv al gălăţenilor, dar şi probleme în defensivă. A urmat partida cu Progym Gheorgheni. Echipa harghiteană venea după o înfrângere severă: 2-8 cu Steaua. Dunărea a deschis scorul şi părea că stăpâneşte partida, însă ceea ce avea să urmeze nu putea fi prevăzut. Progym a marcat gol după gol şi chiar dacă gălăţenii au replicat, echipa din Gheorgheni s-a impus cu 7-5. Era prima victorie obţinută de Progym în faţa Dunării în acest sezon. Turneul s-a încheiat cu clasica partida Steaua - Dunărea. Gălăţenii au pornit ca din puşcă şi în minutul 15 al primei reprize conduceau cu 3-0. Chernenko, Flinta şi Szocs au marcat golurile unei posibile victorii a gălăţenilor. Butochnov a reuşit însă să reducă din handicap până la prima pauză. Repriza a doua a aparţinut în totalitate Stelei, care a marcat de 3 ori prin Iemelianenko, Constantin şi Georgescu. Steaua se afla în avantaj înaintea ultimei reprize. Dunărea a reuşit să egaleze în debutul celei de a 3-a reprize prin Balint. Georgescu a reuşit să aducă punctul victorios pentru bucureşteni, Steaua s-a impus cu 5-4, iar Dunărea a demonstrat că are un adevărat complex în faţa echipei lui Timaru. Dunărea ocupă locul secund, pe care nu-l mai poate pierde. Cel de al 6-lea turneu debutează vineri, 30 ianuarie, în proaspăt renovatul patinoar al celor de la Progym. Obiectivul elevilor lui Marius Trandafir la acest turneu este să spargă în sfârşit gheaţa în întâlnirile cu Steaua. În ceea ce priveşte întâlnirile din play-off, Dunărea se poate gândi liniştită la meciurile pentru locul 3, pentru că în semifinale va întâlni campioana Corona Braşov.