Două victorii şi cinci puncte pentru hocheiştii de la CSM Galaţi în lupta pentru locul de play-off

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit în weekend dubla CSM Galaţi - HC Fenestela 68 Braşov din cadrul Ligii Naţionale de Hochei pe Gheaţă. Miza a fost foarte mare, cele două combatante aflându-se în luptă directă pentru locul 4, ultimul care asigură prezenţa în play-off. Echipa gălăţeană pregătită de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă a intrat sâmbătă foarte motivată pe gheaţă, a marcat de două ori în prima treime: Chemerilov ajutat de Kulikov şi Nazarov şi Makarov, asistat de Yemilianenko şi Kyrychenko, au continuat să atace susţinut şi în partea a doua dar pucul a refuzat să intre în poartă. Cu 10 minute înainte de final, oaspeţii au redus diferenţa pe tabela de marcaj, meciul s-a încins, au scos portarul şi au forţat egalarea dar Mircea Constantin după intercepţia lui Hildebrand a consfinţit victoria. Rezultat final: CSM Galaţi - Fenestela 68 3-1 (2-0, 0-0, 1-1).
Partida revanşă dintre CSM şi Fenestela programată duminică a fost dramatică. Formaţia oaspete a dominat meciul în primele două treimi şi a condus cu 5-1 la începutul ultimei reprize. Echipa gălăţeană pregătită de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă a revenit senzaţional în ultimul sfert de oră, a riscat, a marcat de patru ori consecutiv şi a împins meciul în prelungiri. CSM Galaţi a avut nervii tari şi Hildebrand, abia revenit pe gheaţă după o eliminare, asistat de Chemerilov şi Kulikov, a adus bucuria în tabăra gălăţeană. Rezultat final: CSM Galaţi - Fenestela 6-5 o.t. (0-2, 1-2, 4-1, 1-0). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Kyrychenko (Teamriuc, M.Constantin), Nazarov (Hildebrand), Yemilianenko (Chemerilov, M.Constantin), Makarov (Kyrychenko, Nazarov), Hildebrand (Chemerilov, Kulikov). CSM Galaţi îşi consolidează locul 4 în ierarhia Ligii Naţionale, cu 39 de puncte la cinci lungimi de ocupanta locului 5.