06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Două victorii pentru Phoenix
Baschet non stop în weekend, în oraşul de la Dunăre. Duminică a fost rândul meciurilor din Liga I. La fel ca sâmbătă, sala Dunărea a găzduit un cuplaj. Startul a fost dat de echipele masculine Phoenix şi Dinamo. Partida a fost interesantă şi a avut două reprize diametral opuse. Dinamoviştii s-au descurcat mai bine în prima parte, dar gălăţenii au replicat prompt după pauză, au preluat iniţiativa şi au câştigat meritat. Rezultat final: Phoenix - Dinamo 67-62 (14-22, 17-10, 17-16, 19-14). Antrenorul Bogdan Bălănică a folosit lotul: Ţocu, Ţelinoiu 22 puncte, Cojocaru 4 p, Popa 13 p, Bălan 2 p, Sava 4 p, Feraru 2 p, Boitan, Peptănaru 11 p, Bolobiţă 9 p. Nu au jucat: Grecu şi Celmare. Phoenix se află pe locul V cu 12 puncte şi va mai juca în acest an un meci, pe 20 decembrie acasă cu Poli Iaşi.
Partida vedetă a cuplajului a adus faţă în faţă formaţiile feminine Phoenix şi CSM Târgovişte. Cu antrenoarea Andreea Şoptică pe teren alături de Andreea Creţu şi surorile Fota, echipa noastră a controlat meciul de la un început până la sfârşit şi au obţinut o victorie lejeră, scor final: 74-53 (19-15, 22-10, 17-21, 16-7). Lotul folosit: Bianca Fota 19 puncte, Andreea Creţu 24 p, Denisa Fota 11 p, Andreea Şoptică 13 p, Maria Vreme, Alina Stan, Florentina Grigoraş 3 p, Corina Purcel 4 p, Claudia Cristea. Nu au evoluat din cauza problemelor medicale: Bianca Nini şi Mădălina Geleriu. Echipa gălăţeană se poziţionează pe locul III cu 9 puncte şi va disputa ultimul meci din 2015 pe 27 decembrie la Bucureşti cu Rapid.