27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Debut cu victorie pentru voleibaliste, handbalistele au cedat în ultimele 10 minute
Dubla de sâmbătă Craiova - Galaţi a început cu handbal feminin. În sala Polivalentă din oraşul din Bănie s-au confruntat SCM Craiova şi CSU Danubius, în cea de-a şasea etapă a Ligii Naţionale. Echipa gazdă a început bine şi a condus cu 5-1 după nouă minute, moment în care tehnicianul gălăţean Valeriu Costea a cerut time-out. Cu Daciana Balaban în centru şi Dana Goldic în poartă care au dat curaj şi siguranţă celorlalte coechipiere, CSU Danubius a revenit în joc cu patru goluri consecutive şi scorul s-a strâns, scor: 11-9 (min.23). Cealaltă jucătoare recent transferată în tabăra gălăţeană, Emilia Anghel a parat o lovitură de la 7 m, Iulia Artean a marcat şi scorul a devenit: 12-11 (min.26). Gazdele au încheiat prima repriză cu un avantaj minim dar Andreea Chiricuţă, după ce ne-a ţinut în meci cu două reuşite consecutive, a ratat egalarea la ultima fază. La reluare, Zanfir şi Landre au mărit diferenţa pentru echipa olteană, gălăţencele nu au renunţat şi s-au ţinut aproape până în ultimele 10 minute. SCM-istele cu o bancă mai lungă şi mai experimentate şi-au valorificat aceste atuuri şi au obţinut o victorie muncită. Rezultat final: SCM Craiova - CSU Danubius 25-20 (14-13). Lotul echipei gălăţene: Dana Goldic (9 intervenţii), Emilia Anghel (3) - Daciana Balaban (4 goluri), Nicoleta Vlad (1), Dajana Jovanovska (2), Iulia Artean (5), Mădălina Conache (3), Ştefania Florea, Cristina Marcu, Andreea Chiricuţă (3), Elena Livrinikj (2), Andreea Taivan, Ramona Urse. CSU Danubius va juca în runda următoare pe teren propriu cu U Cluj (22 octombrie, ora 16.00, sala Dunărea)

Sala sporturilor „Ion Constantinescu” a găzduit partida din runda inaugurală a Diviziei A1 la volei feminin, SCM Craiova - CSU Galaţi. Aşa cum au promis la plecare, fetele pregătite de Ileana Berdilă au jucat cu o ambiţie şi au reuşit să obţină o victorie de trei puncte într-un duel direct cu o contracandidată la salvarea de la retrogradare. „Ne-am dorit foarte mult să ştergem prima impresie după meciul de Cupă cu Piatra, am jucat mai bine contra unui adversar de calibru nostru şi am obţinut prima victorie din campionat. Trebuie să muncim mai mult, să ne coordăm mai bine, să nu avem sincope şi să realizăm ceea ce ne-am propus”, ne-a declarat coordonatoarea de la CSU, Florina Chirilov. Rezultat final: SCM U Craiova - CSU Galaţi 1-3 (-21, 21, -16, -21). Echipa gălăţeană a folosit formula: Sorina Marian, Adriana Dudnic, Florina Chirilov, Iuliana Cazamir, Elena Ivan, Irina Todaşcă - Monica Foca, libero. A mai jucat: Roxana Petre. Etapa viitoare, CSU va primi vizita celor de la SCM Piteşti, în duelul nou promovatelor, pe 20 octombrie, de la ora 17.00, la sala Polivalentă Dunărea.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...