28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Danubius a pierdut duelul cu Focşaniul

CSU Danubius Galaţi şi-a pus mari speranţe că duminică va obţine prima victorie din Liga Naţională de handbal, pe teren propriu, cu CSM Focşani 2007. Socoteala nu le-a ieşit nici de data asta, deşi nu au fost departe. Aşa cum se anticipa, duelul Galaţi - Focşani a fost aprig disputat, cu numeroase răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. Cele două echipe au făcut multă risipă de energie şi au mers mult timp cap la cap. Oaspeţii au condus în primele minute, dar gălăţenii au trecut la timonă şi pentru prima oară au condus cu două goluri, scor 8-6 (min. 19) după o reuşită a lui Niţu, care a fost înger şi demon pentru echipa sa în acest joc. Extrema de la CSU a ratat aruncări de la 7 metri şi câteva atacuri, lucruri ce nu s-au mai întâmplat în precedentele etape, Laurenţiu fiind poate cel mai constant jucător din tabăra gălăţeană. Gazdele au înscris primul gol al celei de-a doua reprize, dar apoi a urmat o cădere inexplicabilă de care focşănenii au profitat la maxim, marcând de 5 ori consecutiv. CSM -ul a condus chiar la patru goluri, scor 15-19 (min. 43) dar echipa condusă de Florin Andronic şi Miron Stanciu nu a dezarmat, a început cursa de urmărire şi a restabilit egalitatea în min. 52. Finalul a fost pe muchie de cuţit, portarul Fuică a parat o aruncare de la 7 metri, Cristescu, cu o evoluţie bună deşi a intrat abia în partea a doua a restabilit egalitatea, Focşaniul a preluat conducerea cu 45 de secunde înainte de ultimul fluier şi a blocat atacul care ar fi putut aduce egalarea, un rezultat echitabil faţă de cum au decurs ostilităţile. Rezultat final: CSU Danubius - CSM Focşani 2007 24-26 (12-11). Lotul echipei gălăţene: Fuică (10 intervenţii), Drenceanu - Cristescu (8 goluri), Niţu (7), Ciobanu (4), Şahîn (2) Dospinescu (1), Burlacu (1), Grigore (1), Udriştioiu, Frangulea, Savu, Susanu.