27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea, dublă victorie cu Steaua şi şanse la primul loc
Liga Naţional de hochei pe gheaţă a programat jocurile ultimei etape din cel de-al doilea tur. Derbiul a adus faţă în faţă pe Patinoarul din Cârţa formaţiile Steaua Bucureşti şi CSM Dunărea Galaţi, în fapt reeditarea finalei din sezonul trecut. Ambele meciuri au fost pe muchie de cuţit. În ciuda absenţelor din lot: ucrainenii Nimenko şi Chernenko şi Flinta, campioana en- titre a revenit în prima zi de la 0-2 şi a câştigat graţie golurilor reuşite de: Istvan Nagy, Szabolcs Szocs şi Levente Lorincz. În ultima repriză, Durkech, de la echipa gălăţeană a primit o eliminare de 10 minute pentru rea conduită dar vicecampionii nu au profitat. Rezultat final: Steaua - CSM Dunărea 2-3 (2-1, 0-0, 0-2). Cel de-al doilea joc s-a desfăşurat sub aceleaşi auspicii. Steaua a deschis scorul prin veteranul Timaru, dar imediat gălăţenii au preluat iniţiativa şi au trecut în avantaj. Finalul a fost tensionat, la scorul de 4-3, portarul Bogdan Alexandru Popa s-a opus în 2-3 rânduri egalării, pentru ca apoi Lorincz să încheie socotelile cu un şut de penalitate transformat. Rezultat final meciul 2: 3-5 (1-2, 1-1, 1-2). Au marcat pentru dunăreni: Szocs, Krajci, ambele în superioritate numerică, din nou Krajci, Goga, în superioritate numerică şi Lorincz. CSM Dunărea a acumulat 42 de puncte şi se află în fruntea clasamentului la egalitate cu Sport Club Miercurea Ciuc. Echipa gălăţeană va avea un final de an încărcat, cu cel puţin şase meciuri: cu Sportul Studenţesc (5-6 decembrie) şi Corona Braşov (11-12 decembrie), la Galaţi, în campionat dar şi în Cupa României (17-20 decembrie) la Gheorgheni unde suntem într-o grupă de foc cu: ASC Corona Braşov şi Sport Club Miercurea Ciuc.