19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada Galaţi s-a oprit în sferturile CEV Cup

Circa 500 de spectatori au fost prezenţi marţi seara în tribuna sălii Polivalente Dunărea la partida retur din sferturile de finală CEV Cup dintre CSM Arcada Galaţi şi PGE Skra Belchatow şi au creat din nou o atmosferă incendiară. Aşa cum se anticipa, confruntarea a fost viu disputată. Polonezii au intrat hotărâţi pe teren, şi-au adjudecat primul set, gălăţenii au replicat prompt şi au restabilit egalat. Formaţia oaspete, una foarte valoroasă şi experimentată şi-a valorificat mai bine atuurile, a câştigat şi setul trei. Soarta calificării s-a decis în cel de-al patrulea set, cele două echipe au mers cap la cap până la 16-16, CSM Arcada a irosit câteva şanse să treacă în avantaj, polonezii au profitat la maxim şi-au adjudecat setul şi biletul pentru Final Four.
„În primul rând vrem să mulţumim publicului pentru susţinerea care ne-au arătat-o pe toată durata partidei. Referitor la meci, sunt dezamăgit că nu am evoluat la fel ca în Polonia. Am făcut prea multe greşeli în momente importante ale meciului, iar împotriva unor echipe puternice întotdeauna se plătesc aceste erori. Acum trebuie să ne concentrăm pe campionat unde avem un meci foarte important la Steaua”, ne-a declarat antrenorul campioanei României, Sergiu Stancu. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - PGE Skra Belchatow 1-3 (-21, 19, -19, -23). Echipa gălăţeană a început în formula: Talpă 7 puncte, Raic 16 p, Bala 6 p, Sobirov 3 p, Rangel 1 p, Sestan 13 p - Kantor, libero. Au mai jucat: Raţă 2 p, Teleleu, Darlaczi, Butnaru, Cristudor - libero. Echipa gălăţeană părăseşte Europa cu fruntea sus, reuşind să-şi egaleze cea mai bună performanţă din istoria clubului, sferturi de finală. *sursa foto: CS Arcada facebook - Sportul Ilustrat