03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada Galaţi a câştigat setul de onoare cu Piacenza, dar a fost eliminată din CEV Cup

Superba şi celebra sală PalaBanca din Piacenza a găzduit miercuri seara returul din faza play-off-urilor CEV Cup dintre echipa locală Bluenergy Daiko Volley Piacenza şi CSM Arcada Galaţi. Aşa cum a promis antrenorul Sergiu Stancu, campioana României din ultimele patru sezoane, şi-a vândut scump pielea în primul set pe care l-au şi câştigat în prelungiri după 36 de minute, scor 31-29 după ce germanul Malescha a reuşit ultimele două puncte. Răniţi în orgoliu propriu, campionii europeni, mondiali şi olimpici de la Piacenza au făcut spectacol în următoarele două seturi când şi-au lăsat adversarii fără replică. CSM Arcada s-a trezit la viaţă în setul patru, echilibrul s-a menţinut până la punctul 22, dar formaţia italiană a încheiat partida în stil de mare campioană şi a obţinut biletul pentru sferturi. Rezultat final: Piacenza - CSM Arcada 3-1 (-29, 10, 12, 23).
Echipa gălăţeană a început în formula: Magdaş 3 puncte, Malescha 10 p, Bala 2 p, Sobirov 3 p, Vilimanovic 1 p, Madsen 12 p - Kantor, libero. Au mai jucat: Talpă 2 p, Butnaru, Smits 7 p, Magdaş 3 p, Lescov, Cristudor - libero. CSM Arcada Galaţi îşi încheie onorabil traseul european şi se va concentra în continuare pe competiţiile interne. Formaţia noastră va juca sâmbătă, 28 ianuarie, de la ora 17.00, în sala Polivalentă Dunărea cu SCM Zalău în cea de-a 14-a etapă din campionat. Podiumul Diviziei A1 se prezintă astfel: 1. Steaua 35 puncte, 2. Dinamo 35 p, 3. CSM ARCADA GALAŢI 30 p. *sursa foto: European Volleyball