19 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a pierdut onorabil cu Piacenza

Anul 2023 a început cu un eveniment sportiv „first class”. Peste 1000 de spectatori au venit marţi seara la Sala Polivalentă Dunărea pentru a fi martori la partida dintre CSM Arcada Galaţi şi Gas Sales Bluenergy Picenza, manşa tur din faza play-off-urilor CEV Cup. Atmosfera a fost extraordinară, echipa gălăţeană, campioana României din ultimele patru sezoane, s-a ţinut să ţină piept unei forţe din voleiul european, cu campioni olimpici şi mondiali în lot.
Chiar dacă a avut două absenţe de marcă: Lucarelli, care nu a făcut deplasare, şi Leal, rămas pe banca tehnică, ambii cu probleme medicale, Piacenza şi-a demonstrat valoarea. Băieţii lui Sergiu Stancu, care au avut ceva emoţii din cauza faimei adversarilor, au dat o replică bună în primele două seturi şi cu mai multă atenţie în momentele cheie ar fi putut să şi câştige măcar. Primul set a fost pe muchie de cuţit, avantajul a alternat pe tabela de marcaj, echipa oaspete reuşind să câştige în prelungiri. Italienii au început lansat setul doi când au condus cu 8-1, dar Bala, Sobirov, Madsen &Co nu au dezarmat, au avut puterea să revină spectaculos, au egalat la 20, echilibrul s-a menţinut până la 22 după care forcingul italienilor le-a adus în cont şi cel de-al doilea set. Piacenza a preluat complet iniţiativa şi după 79 de minute şi-a apropiat victoria în minim de seturi şi în proporţie de 99% calificarea în sferturi.
Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - Gas Sales Bluenergy Piacenza 0-3 (-24, -22, -18). Echipa gălăţeană a început cu formula: Madsen 6 puncte, Talpă 2 p, Malescha 1 p, Bala 12 p, Sobirov 8 p, Lescov 1 p - Kantor, libero. Au mai jucat: Smits 3 p, Raţă 6 p, Vilimanovic, Butnaru, Magdaş 1 p - Cristudor, libero. *sursa foto: Sportul Ilustrat