02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cristiana Frumuz Ghiţă, campioană balcanică, Mihaela Petrea, vicecampioană

La Vrvobec (Croaţia) a avut loc duminică Balcaniada de cros pentru seniori şi tineret. Ediţia 2015 a adus la start atleţi din 16 ţări. România a respectat tradiţia şi a fost prezentă cu o delegaţie de sportivi care au obţinut rezultate notabile. Printre tricolori s-au aflat şi Cristiana Frumuz Ghiţă şi Mihaela Petrea, sportive legitimate la CSU Galaţi (antrenori: Veronica -Iuliana Marinescu şi Claudiu Mereuţă). În proba rezervată senioarelor, România a devenit campioană balcanică. La individual, Cristiana s-a clasat pe locul IX, în timp ce coechipierele sale au urcat pe podium: Ancuţa Bobocel -locul I şi Cristiana Negru - locul III. „A fost cel mai greu concurs din cariera mea. Deplasarea a fost cu peripeţii, traseul a fost foarte dificil, cu obstacole, vremea potrivnică cu ploaie şi ninsoare, concurenţa mare, sunt bucuroasă că am terminat cursa sănătoasă şi am ajutat România să devină campioană balcanică”, ne-a declarat Cristiana Frumuz Ghiţă. Un rezultat foarte bun a fost obţinut şi la tineret unde echipa feminină a României a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere. Gălăţeanca Mihaela Petrea s-a autodepăşit şi a terminat cursa pe locul IV, cea mai bună clasare dintre tricolore.