08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii orădeni au bifat a cincea victorie sezonală

În ultima partidă a celei de-a VIII-a etape din Liga Naţională de baschet, în sala sporturilor „Antonio Alexe” s-au întâlnit CSM CSU Oradea şi Phoenix Galaţi. Antrenorul Cristi Achim a început cu formula: Franklin, Lucic, Nuhanovic, Barnette, Mandache, iar omologul său Florin Nini a replicat cu: Bojovic, Tresac, Lemyk, Pesic şi Petică. Orădenii au început tare, cu o apărare om la om, care i-a incomodat pe gălăţeni şi s-au desprins imediat pe tabelă, scor 10-2 (min.3). Phoenix a încercat să riposteze, dar Lucic şi Barnette au menţinut ritmul şi echipa gazdă a încheiat primul sfert cu scorul de 27-19. Ostilităţile au continuat la fel şi la jumătatea celui de-al doilea sfert s-a înregistrat cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj, scor 35-21 (min. 15) care s-a menţinut până la pauza mare. Gălăţenii nu s-au împăcat cu situaţia, nu s-au predat niciun moment şi chiar dacă Bojovic, o piesă importantă din puzzle a fost „on fire”, s-au apărat în zonă, iar Threatt şi Pesic au scuturat plasa din afara semicercului şi scorul s-a strâns, 74-70 (min.34). Echipa orădeană şi-a valorificat experienţa superioară pe final şi a evitat o surpriză. Rezultat final: CSM CSU Oradea – Phoenix Galaţi 87-78 (27-19, 19-14, 24-25, 17-20). Lotul folosit de Phoenix: Lemyk 20 p, 5 recuperări, 2 pase decisive; Threatt 17 p, 3 pase decisive, o intercepţie; Pesic 16 p, 5 recuperări, 2 pase decisive, o intercepţie; Pîrlog 8 p, 3 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii; Petică 7 p, Rohde 5 p, Bojovic 2 p, Borşa. Echipa gălăţeană se află pe locul VII cu 11 puncte şi va juca etapa viitoare pe teren propriu cu U Mobitelco Cluj (20 noiembrie, ora 18.00).