06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii lui Florin Nini au năşit a doua oară Steaua

CSM Galaţi a jucat luni seara la Bucureşti cu Steaua, într-o partidă ce a contat pentru cea de-a 18-a etapă a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Cele două echipe au mers cap la cap în primul sfert încheiat la egalitate. Echipa gălăţeană pregătită de Florin Nini ajutat de Cătălin Ştefănescu şi Milos Pesic a apăsat pedala de acceleraţie şi a intrat la vestiare cu plus cinci pe tabelă, scor: 44-39. Ferguson-Masters, Ciotlăuş, Sturanovic &Co şi-au continuat recitalul după pauză şi au reuşit să se desprindă decisiv. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în primele trei minute din ultimul sfert când CSM Galaţi a condus cu 76-59 şi 80-64.
Steliştii nu au cedat, au început cursa de urmărire, scorul s-a strâns, dar băieţii lui Florin Nini au ştiut cum să gestioneze situaţia, au obţinut a doua victorie în deplasare din acest sezon. Totodată este şi a doua victorie contra Stelei, băieţii noştri reuşind să se impună şi în tur la Galaţi. Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Galaţi 83-90 (23-23, 16-21, 20-30, 24-16). Lotul folosit: Milon 11 puncte, o recuperare, 0 pase decisive, o intercepţie; Stan (2 p, 2, 1, 1); Ciotlăuş (10 p, 12, 2, 3); Sturanovic (13 p, 6, 1, 0); Ferguson -Masters (20 p, 4, 5, 3); Brewton (11 p, 5, 3, 2); Galbreath Jr. (10 p, 1, 1, 0); Pesic (10 p, 1, 1, 0); Vlad (3 p, 3, 3, 1). CSM Galaţi a urcat momentan pe locul 8 cu 23 de puncte şi va juca etapa viitoare acasă cu SCMU Craiova, pe 5 februarie.