24 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Atleţii de la CSU au cucerit cinci medalii la Naţionalele de Marş

Duminică, la Reşiţa s-a disputat Campionatul Naţional de Marş pentru juniori, tineret şi seniori. CSU Galaţi a fost prezent cu şase sportivi care au obţinut rezultate excelente, revenind acasă cu cinci medalii. Andreea Arsine a obţinut titlul de campioană naţională individuală la senioare în proba de 20 km marş. Echipa gălăţeană, din care au mai făcut parte Veronica Marinescu (locul VI) şi Andreea Lazăr (locul XI), a furnizat o mare surpriză, cucerind titlul naţional în dauna rivalelor de la CSM Craiova, luându-şi totodată revanşa după ce oltencele le „furaseră” aurul anul trecut. Nici băieţii nu s-au lăsat mai prejos decât colegele lor. Ştefan Popa a cucerit medalia de bronz la tineret în proba de 20 km marş. De asemenea, CSU Galaţi, în componenţa: Ştefan Popa, Florin Rânceanu, Cristian Andrei, a cucerit aurul la tineret şi bronzul la seniori. „Mă bucur că nu a plouat şi am avut condiţii bune. Cu şase sportivi, am luat cinci medalii, sunt foarte mulţumită de rezultate, poate un pic dezamăgită că eu personal n-am urcat pe podium în proba individuală. Ca urmare a acestor rezultate, Andreea Arsine şi-a câştigat locul în echipa României pentru Campionatul Balcanic şi Cupa Europei”, ne-a declarat antrenoarea Iuliana Veronica Marinescu.