27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a câştigat la Caransebeş, tot în tie-break

Divizia A1 la volei masculin a programat miercuri partidele celei de-a doua etape. Arcada Galaţi a jucat în deplasare cu Volei Club Caransebeş. Aşa cum se anticipa, cele două echipe nu au făcut rabat de energie şi au luptat să-şi adjudece victoria. Echipa pregătită de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu nu l-a putut folosi nici la Caransebeş pe bulgarul Gradinarov şi ne-a dat emoţii. Primul set a fost dramatic şi a durat 34 de minute, fiind adjudecat în cele din urmă cu 31-29 de Arcada. Gazdele nu au acuzat şocul, au revenit în joc şi după jumătate de oră au restabilit egalitatea. Echilibrul s-a păstrat şi în cel de-al treilea set, Arcada a condus cu 20-18 şi 24-23 dar VC Caransebeş a reuşit trei puncte consecutive şi a preluat conducerea. Despotovski, Caio de Pra, Paşcan &Co au strâns rândurile şi a fost rândul lor să revină şi să egaleze situaţia la seturi. Tie-break-ul a fost dramatic, gazdele au condus la început: 4-1, 7-4, 8-6 dar Arcada a demonstrat, chiar dacă angrenajul nu funcţionează încă perfect, că este echipa valoroasă, a controlat finalul şi s-a impus după 124 de minute de la fluierul de start. Rezultat final: Volei Caransebeş - Arcada Galaţi 2-3 (- 29, 23, 24, -24, -11). Arcada a folosit formula: Despotovski, Safonov, Janici, Caio de Pra, Spînu, Paşcan - Rosic, libero. Au mai intrat: Cristudor şi Dumitrache. După două etape, echipa gălăţeană a acumulat patru puncte şi va juca sâmbătă acasă cu VCM LPS Piatra Neamţ în sala Dunărea, de la ora 19.00.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...