19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
44 goluri şi un meci amânat

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate jocurile primei etape din Liga a IV-a gălăţeană. S-a început tare, cu un apetit ofensiv ieşit din comun, 44 de goluri marcate în şapte confruntări. Duelul dintre cele două echipe promovate din Liga a V-a Zimbru Slobozia Conache - Şoimii Fundeni a fost amânat, echipa oaspete solicitând acest lucru din lipsă de efectiv dar promiţând că lucrurile vor intra pe făgaşul normal în câteva zile. Cea mai interesantă partidă a fost cea dintre CSS Tecuci şi Quantum Galaţi. Tecucenii au condus cu 4-0 şi 5-2, au irosit şi două penaltiuri în momente cheie, Quantum a revenit spectaculos şi a smuls un punct în minutele de prelungiri. Campioana Avântul Valea Mărului, cu o formulă complet schimbată atât la nivelul băncii tehnice cât şi al lotului, a obţinut o victorie concludentă pe teren propriu. La fel au stat lucrurile şi la Iveşti, unde Gloria s-a distrat cu cei din Independenţa. Au fost şi trei victorii în deplasare obţinute de Fulgerul Smulţi, Juventus Toflea şi Viitorul Costache Negri. Golgeterul etapei a fost Cristian (Avântul Valea Mărului) cu trei reuşite. S-a acordat şi un cartonaş roşu pe care l-a încasat Feraru de la Muncitorul Ghidigeni. Rezultate complete: CSS Tecuci - Quantum 5-5, Luceafărul Petrolul Schela - Fulgerul Smulţi 0-3, Avântul Valea Mărului - Avântul Drăgăneşti 7-3, Bujorii Tg. Bujor - Viitorul Costache Negri 1-5, Unirea Braniştea - Avântul Vânători 2-2, Muncitorul Ghidigeni - Juventus 2007 Toflea 1-2, Gloria Iveşti - Victoria Independenţa 6-2.