17 medalii la Naţionalele de seniori

La Oneşti s-a desfăşurat în weekend Campionatul Naţional de haltere pentru seniori. Galaţiul a fost reprezentat de sportivii de la CSM Dunărea (antrenori Mihai Nicolae şi Marin Otinceanu) şi CSS (antrenori Mariana Bălan şi Costel Dimofte), care au cucerit nu mai puţin de 17 medalii. O evoluţie excelentă a avut-o Andreea Penciu (CSS Galaţi), care a devenit dublă campioană naţională şi a cucerit şi o medalie de argint. Cu titlul naţional s-a întors acasă şi Alexandra Alexe (15 ani), de la CSM Dunărea, titlu obţinut la stilul smuls, la categoria 58 kg, plus medalia de bronz la total. Colegul său de club, Valentin Dobrea (18 ani), a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la 94 kg stilul aruncat, şi a mai câştigat două medalii de argint. Costel Carp (CSS) a obţinut la rândul lui trei medalii: două de argint şi un bronz. De câte trei ori au urcat pe treapta a treia a podiumului: Ionela Băleanu, legitimată la CSM Dunărea, respectiv Niţu Bădărău, de la CSS. Alte rezultate obţinute de sportivii din oraşul nostru: Bianca Grigoraş (CSS) şi Ionuţ Climescu (CSM Dunărea) - trei locuri IV, Adriana Ivan (CSS) - trei locuri V, Valentin Oprea (CSS) - trei locuri VI, Cătălin Rusu (CSS) - trei locuri VII.