08 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Voinţa Cudalbi are prima şansă la promovarea în Liga a 3-a

Sâmbătă, 17 mai, s-au disputat cele 20 de meciuri din manşa tur a barajului de promovare în Liga a 3-a la fotbal. Campioana judeţeană şi deţinătoarea Cupei la nivelul Galaţiului, Voinţa Cudalbi a întâlnit în deplasare pe Viitorul Şuţeşti, campioana Brăilei. După o partidă aprig disputată, cu ocazii puţine la cele două porţi, cudălbenii antrenaţi  de Gelu Munteanu, susţinuţi de o galerie inimoasă formată din aproximativ 100 de suporteri, au reuşit să-şi atingă obiectivul, s-au apărat exact, au remizat fără gol şi au prima şansă să obţină promovarea în eşalonul trei. Rezultat final: 0-0. Voinţa Cudalbi a folosit formula: Vicol - Cîrjă, Antofe, Dajboc, C. Andrei - Postelnicu, Dragomir, Chiciuc, C. Ştefan - Matei, Stoian. Au mai intrat: Serea, D. Ţicău şi Costel Dumitru. Manşa retur a barajului se va disputa sâmbătă, 24 iunie, începând cu ora 17.30, pe terenul din Cudalbi. În caz de egalitate, indiferent de scor (regula golului marcat în deplasare s-a abrogat), şi la finalul meciului de la Cudalbi se vor juca două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Dacă egalitatea se va menţine şi după prelungiri se va trece la executarea loviturilor de departajare.