20 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Victorii amicale pentru Sporting şi Unirea Braniştea

Cele două echipe gălăţene care activează în seria a II-a din Liga a III-a şi-au încheiat ciclul de pregătire săptămânal cu amical. Sporting Lieşti a jucat pe terenul Dunărea II cu Victoria Traian. Lieştenii, în ciuda oboselii acumulate după trei săptămâni de antrenamente, au învins cu 5-1 (2-0), marcatori: Gherase, Chiriac 2 g, Iordache, Stan. Antrenorul Cătălin Savu a folosit două formule de echipă: Cilighidreanu - Ţopa, Maftei, Podaşcă, Bădilaş - Munchiu, Mihu, Dănilă, Băluţă - Grigoraş, Gherase, repriza I, respectiv Vădeanu - Dima, Hodorogea, David, Băluţă - Iacob, Chiriac, Crihană, Iordache - Stan, Costea. Următorul amical este programat  pe 10 februarie cu Victoria Gugeşti. Unirea Braniştea a întâlnit la Şendreni pe Victoria Cireşu, brăniştenii s-au mişcat bine şi au obţinut victoria, scor final 7-2 (4-0), marcatori: Răducan 3 g, D.Cireş, Şoptică, Docuz, Andrei. Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu formula: Butunoiu - Postelnicu, D.Voicu, Manea, Popa - D.Cireş, Răducan - Şoptică, Lefter, M.Cireş - Docuz. După pauză a fost folosit 11-le: Paharnicu - Mihai, Enache, Chebac, Manea - D.Cireş, Murgoci - Neagu, Andrei, Nica - Răducan. *sursa foto: Sportul Ilustrat