03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United preia fotoliul de lider la finalul turului

Liga 1 la futsal a programat în weekend partidele celei de-a 9-a etape, ultima din turul sezonului regulat 2023-2024. Sala sporturilor Constantin Jude din capitala Banatului a găzduit vineri seara derbiul primelor două clasate, CFR 1933 Timişoara şi United Galaţi. Aşa cum se anticipa a fost o partidă viu disputată, cu faze spectaculoase, goluri, dar şi ocazii, cartonaşe galbene, multă sare şi piper. Timişorenii lui Robert Lupu au început în forţă şi au zguduit bara porţii lui Toniţă. „Tigrii” lui Florin Ignat şi-au respectat blazonul, au luat pulsul adversarilor şi apoi imediat i-au taxat cu două goluri spectaculoase marcate de columbianul Deiby (min.5) şi moldoveanul Cojocaru (min.7) care au stabilit şi scorul primei reprize. Gazdele, cu cea mai bună şi completă formulă din ultimii ani, s-au ambiţionat şi meciul s-a încins după ce Gustavo a redus diferenţa la trei minute de la reluare. Campioana României şi-a dovedit încă o dată maturitatea, a gestionat perfect situaţia, Cojocaru a profitat de gafa celui mai experimentat bănăţean, a reuşit dubla cu care a închis şi tabela. Rezultat final: CFR 1933 Timişoara - United Galaţi 1-3 (0-2).
Lotul echipei gălăţene: Toniţă, Cârdei - A.Sasse, Araujo, Deiby, Dudău, Boşneagă, Crăciun, Crişan, Cojocaru, Ignat, A.Cireş, Mihai. Pe bancă s-au mai aflat antrenorul secund Viorel Cojoc şi delegatul Alexandru Tănăsilă. United, care rămâne singura echipă fără înfrângere în acest sezon, a preluat fotoliul de lider în campionat, cu 22 de puncte din opt jocuri. Echipa gălăţeană va mai disputa patru meciuri până la sfârşitul anului: Şoimii Şimand, 20 noiembrie, ora 14.00, la sala Polivalentă Dunărea, FK Odorheiu Secuiesc, 24 noiembrie, ora 19.00, în deplasare, restanţa din etapa a 5-a, CSM Tg.Mureş, 26 noiembrie, în deplasare şi CSM Deva, în jurul datei de 3 decembrie. *sursa foto: Sportul Ilustrat