02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting Lieşti şi Unirea Braniştea au cedat după pauză şi au pierdut

În weekend s-au desfăşurat partidele celei de-a 13-a etape din Liga a 3-a. Cele două echipe gălăţene care activează la acest nivel au jucat în deplasare şi au pierdut cam după acelaşi scenariu. Sporting Lieşti a jucat vineri pe terenul celor de la CSM Rm.Sărat. Lieştenii pregătiţi de profesorul Cătălin Savu au controlat prima repriză, au deschis scorul prin V.Costea, au fost egalaţi până la pauză după care au cedat inexplicabil în partea a doua şi au încasat trei boabe. „A doua repriză am făcut figuraţie pe teren. Suntem fotbalişti toţi”, a concluzionat preşedintele Dorinel Matei. Rezultat final: CSM Rm.Sărat - Sporting Lieşti 4-1 (1-1). Sporting a început cu formula: Cilighidreanu - Ţopa, Podaşcă, Maftei, Bădilaş - Chiriac, Crihană, Filip, Grigoraş - Iacob, Costea. Au mai jucat: Coman, Mihu, Munchiu, Dima. În ciuda eşecului, lieştenii se menţin pe locul 3 cu 23 de puncte şi vor primi vizita liderului Metalul Buzău, pe 25 noiembrie.
Unirea Braniştea a întâlnit sâmbătă la Buzău fruntaşa seriei a 2-a Metalul. Brăniştenii antrenaţi de profesorul Ionuţ Niculcea, în ciuda unor absenţe importante, au reuşit un joc bun, au deschis scorul din min.5 prin Mihai, au irosit şi alte ocazii, buzoienii au profitat, au revenit şi au obţinut o victorie muncită. „Meci foarte bun, am condus din min.5 cu gol Mihai din 11 m, am avut şansa să facem 2-0, 1-1 la pauză, şi repriza a doua a fost pe contre, greşeala individuală din min.77 fiind hotărâtoare. Păcat de munca băieţilor, producem fotbal, iar jocul greşeală aşteaptă”, ne-a declarat antrenorul Ionuţ Niculcea. Rezultat final: Metalul - Unirea 2-1 (1-1). 11-le de start pentru Braniştea: Paharnicu - Mihai, Enache, Voicu, Hilohi - D.Cireş, Lefter - M.Cireş, Răducan, Farcaş - Docuz. Au mai fost folosiţi: Chebac, revenit după trei luni de pauză din cauza unei accidentări, Olteanu, Jordan, Popa. Brăniştenii se menţin pe locul 4, la trei lungimi de locul 3 şi vor juca runda viitoare pe teren propriu cu CSM Focşani 2007. *sursa foto: Sportul Ilustrat