United a „tremurat”, dar a urcat pe podium

Liga I la futsal s-a reluat cu partidele celei de-a XV-a etape. Runda a fost deschisă duminică la prânz în sala Polivalentă Dunărea de confruntarea United Galaţi - CFF Clujana Cluj. Lanterna campionatului a venit la Galaţi cu un lot format din numai şapte jucători şi părea să fie victimă sigură. Pe teren situaţia nu a stat chiar aşa, gălăţenii, ştiind că au în faţă un adversar modest nu s-au mai concentrat şi au tremurat serios, dar în cele din urmă au obţinut o victorie absolut meritată. Internaţionalul moldovean, Burdujel a deschis scorul încă din primul minut, după care a început sarabanda ocaziilor, United ratând din toate poziţiile posibile şi imposibile. Oaspeţii au rezistat neaşteptat de mult, au pasat foarte bine şi chiar au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în debutul celei de-a doua reprize prin Incze. Căpitanul echipei noastre, Viorel Cojoc şi-a adus echipa din nou în avantaj, dar asta s-a întâmplat abia în min. 28. Finalul a fost încins, oaspeţii au forţat egalarea, au scos portarul pentru a-şi crea superioritate numerică, dar experienţa celor de la United şi-a spus cuvântul şi Tudose a înlăturat orice dubiu asupra învingătoarei, cu primul hat-trick din carieră, izbutit în ultimele trei minute ale meciului. Cojoc a ratat o lovitură de la 10 metri. Din păcate, internaţionalul Toniţă s-a accidentat, verdictul urmând să-l aflăm. Rezultat final: United - Clujana 5-1 (1-0). Antrenorul David Asandei a folosit formula: Toniţă (Salichi) - Cojoc, Tudose, Jovanovic, Burdujel, Ivan, D. Iorga, Crăciun, Apostol. Din lot au mai făcut parte: Păduraru, Cireş, Popa, Paraschiva. Ultima achiziţie, Alexandru Ghercioglo, internaţional Moldova, va fi legitimat în cursul acestei săptămâni. Alte rezultate: Progresul Focşani - Spicom 1-9, Muncitorul Reşiţa - Dunărea Călăraşi 8-7, Autobergamo Deva - CSMS Iaşi 7-4. United a urcat pe locul III cu 31 de puncte şi va juca etapa viitoare tot acasă cu KSE Tg. Secuiesc (31 ianuarie, ora 16.00).