United a ratat derbiul de la Deva, satelitul a pierdut de două ori la Sighişoara

Cele două echipe gălăţene de futsal au avut un final de săptămână încărcat. Liga I a programat partidele celei de-a XVI-a etape cu derbiul Autobergamo Deva - United. Echipa condusă de antrenorul David Asandei a jucat cu multă dăruire şi a dat o replică solidă campioanei en-titre şi liderului la zi din campionat. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după pauză gazdele au taxat trei greşeli gălăţene, suficient pentru a obţine victoria. „A fost un meci spectaculos, am jucat destul de bine iar la final am fost aplaudaţi de o sală arhiplină. Din păcate, la 0-0 şi 2-2 am irosit ocazii importante, apoi am comis trei greşeli uşoare şi gazdele ne-au taxat. După aspectul general al meciului, consider că nu meritam să pierdem, dar adversarii au fost mai pragmatici, au marcat mai mult ca noi şi au câştigat. Lupta pentru o clasare cât mai bună în sezonul regulat continuă”, ne-a declarat antrenorul David Asandei. Rezultat final: Autobergamo - United 5-2 (2-2). Lotul folosit: Salichi - Cojoc (1 gol), Jovanovic, Tudose (1), Burdujel, Ivan (1), Ghercioglo, Crăciun, Apostol, Cireş, Iorga, Păduraru. Echipa gălăţeană se menţine pe locul III cu 34 de puncte. Etapa viitoare, gălăţenii vor juca pe teren propriu cu Muncitorul Reşiţa (22 februarie).

United 2 a căzut de pe podium

La Sighişoara s-a desfăşurat turneul cu etapele XI şi XII din Liga a II-a. Cu un lot restrâns din cauza accidentărilor, satelitul condus de Alexandru Tănăsilă a cedat ambele jocuri: 7-10 cu Ceahlăul P. Neamţ, după ce în ultimul minut tabela indica 7-7 şi 4-10 cu Fortius 2014 Buzău. Lotul utilizat: Păduraru - Apostol (4 goluri), Iorga (4), Popa (2), Pricope (1), Voinea, Berdilă. United 2 se află pe locul IV cu 16 puncte. Sala Polivalentă Dunărea va găzdui pe 12 februarie, de la ora 14.30 o confruntare inedită în familie: United 2 - United 1, în cadrul fazei a doua a Cupei României.