28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a început cu stângul finala Ligii

Primul episod al finalei sezonului 2021-2022 din Liga 1 la futsal dintre Autobergamo Deva şi United Galaţi a avut loc marţi seara în sala sporturilor din Deva. Prima repriză s-a disputat într-un ritm alert şi a fost foarte spectaculoasă. Devenii au început tare, au deschis scorul foarte repede, Boşneagă a restabilit egalitatea după o acţiune personală dar gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj după dubla lui Kusmodi. Gălăţenii au redus diferenţa până la pauză după reuşita lui Crişan, care a fructificat pasa lui Pele. În partea a doua, Kusmodi a stabilit scorul final.
„Tigrii” lui Florin Ignat nu au mai avut forţa să revină deşi au irosit ocazii clare prin: Araujo, Burdujel, Crăciun, Pele. Scorul la bare a fost 2-2, iar la lovituri de la 10 metri irosite 1-1. Rezultat final: Autobergamo Deva -United Galaţi 4-2 (3-2). Lotul echipei gălăţene: Toniţă, Cârdei, Păduraru - Burdujel, Araujo, Crăciun, Crişan, O.Cireş, Ignat, Pele, Boşneagă, Petică, Arhire, Oană. Autobergamo conduce cu 1-0 la general. Partida revanşă a avut loc miercuri după închiderea ediţiei în aceeaşi locaţie. Săptămâna viitoare, finala se va muta la Galaţi, meciul 3 este programat luni, 9 mai, de la ora 20.00, în sala Polivalentă Dunărea.

Sursa foto: Sportul Ilustrat