29 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga I la futsal a programat duminică după amiază primele partide din cea de-a IV-a etapă. Una dintre acestea s-a desfăşurat în sala Siderurgistul şi a adus faţă în faţă formaţiile United Galaţi şi Sportis Târgovişte. Oaspeţii, o echipă nouă dar ambiţioasă, au desenat frumos dar numai vreo cinci minute. Apoi a căzut primul gol reuşit de Moldoveanu şi târgoviştenii au fost treziţi din vis la realitate. Până la pauză, Popliacă, Bâgu şi Ivan şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor, pe final oaspeţii izbutind golul de onoare. Băieţii lui David Asandei au făcut show total în partea a doua, răsplătindu-şi suporterii fideli cu încă nouă goluri. La 9-1, gălăţenii au redus deliberat turaţia motoarelor, cei de la Sportis au revenit cu patru goluri consecutive dar au căzut în capcană şi au plătit scump gândul „hai că se poate”. Mai mult pe final, antrenorul gălăţean a rulat tot lotul inclusiv pe portarul Tănăsilă, spre deliciul întregii asistenţe. Rezultat final: United -Sportis 13-6 (4-1). Echipa gălăţeană a avut următoarea componenţă: Toniţa, Salichi, Tănăsilă - Bâgu (3 goluri), Ivan (3), Apostol, Moldoveanu (4), Popliacă (1), Tudose (2), Dodan, Iorga. Au absentat: Cojoc şi Buleandră accidentaţi. Alte rezultate: Dunărea Călăraşi - Autobergamo Fiat Deva 3-4, CFF Clujana Cluj Napoca - Futsal Klub Odorheiul Secuiesc 1-13. Partidele Spicom Sf. Gheorghe - KSE Tg. Secuiesc şi CSMS Iaşi - City'us Tg. Mureş se vor disputa astăzi. Echipa gălăţeană se situează pe locul IV cu nouă puncte şi va juca runda viitoare în deplasare cu Spicom Sf. Gheorghe (12 octombrie, ora 17.00). Pe adresa clubului gălăţean s-a primit o convocare pentru Emanuel Moldoveanu, la echipa Naţională de seniori, care este calificată la turneul final al Campionatului European Belgia 2014. România va susţine două amicale cu Moldova la Chişinău.