06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea şi-a inaugurat stadionul cu o victorie, Sporting Lieşti, remiză „mincinoasă” la Plopu

Liga a 3-a la fotbal a programat sâmbătă partidele primei etape din sezonul 2023-2024. Atmosferă de sărbătoare, la Braniştea, cu eforturi deosebite s-a inaugurat stadionul Comunal, unul cochet, iar Unirea a onorat evenimentul cu o victorie mai clară decât o arată scorul final consemnat pe tabela de marcaj, 2-1 după 1-0 la pauză. Răducan a reuşit dubla pentru gazde. Antrenorul Ionuţ Niculcea, care este ajutat de Alex Iliciuc şi Bogdan Olaru a folosit formula: Paharnicu - Mihai, Manea, Enache, Hilohi - D.Cireş, Murgoci - Ţicămucă, Răducan, M.Cireş (Jordan) - Lefter (Docuz). Brăniştenii vor juca în cea de-a doua etapă sâmbătă, 2 septembrie, în deplasare cu Viitorul Ianca.
Sporting Lieşti, una din cele mai longevive formaţii, aflată la cel de-al 11-lea sezon consecutiv la acest nivel a avut un meci inaugural complicat la Ianca cu Viitorul. Lieştenii au condus cu 1-0 după reuşita lui Crihană din prima repriză, gazdele au restabilit egalitatea la trei minute de la reluare şi în ciuda faptului că au avut superioritate numerică în ultima jumătate de oră au trebuit să se mulţumească cu un singur punct. „Este o remiză nedreaptă, meritam să câştigăm”, ne-a spus preşedintele de la Sporting, Dorinel Matei. Antrenorul Cătălin Savu a început jocul cu 11-le: Cilighidreanu - Podaşcă, Maftei, Munchiu, Dima - Chiriac, Crihană, Ţopa, Stan - Costea, Iacob. Au mai intrat: Filip, Florea, Grigoraş, Iordache. Sporting va juca primul meci oficial în acest sezon pe „Lieşti Arena”, sâmbătă, 2 septembrie, cu nou promovata Baia Hamangia.