26 OCTOMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Unirea Braniştea a învins şi detronat liderul, Sporting Lieşti, invincibilă în deplasare

Liga a 3-a la fotbal a programat sâmbătă partidele din cea de-a 7-a etapă. Ambele echipe gălăţene care evoluează în seria a 2-a au obţinut victorii prin care îşi consolidează poziţiile pentru playoff. Unirea Braniştea a primit vizita liderului Aerostar Bacău, brăniştenii au făcut un meci foarte bun şi au câştigat cu un scor de forfait, 3-0 după 1-0 la pauză. Primul gol reuşit de juniorul Matei Frunză în prelungirile primei reprize a fost un golazo: şut la vinclu de la vreo 25 metri şi intervenţiile portarului Ursu în momentele cheie le-au descătuşat pe gazde. În mitanul secund au mai marcat căpitanul Răducan şi nou intratul Grădinaru. Antrenorii Alex Iliuciuc şi Sorin Frunză au început cu formula: Ursu - Mihai, Popa, Enache, Murgoci, Hilohi - Bordun, D.Cireş, M.Frunză - Răducan, Coman. Au mai intrat: V.Munteanu, Grădinaru, Olteanu. Unirea Braniştea se menţine pe locul 3 cu 17 puncte şi va juca etapa viitoare pe terenul celor de la Sepsi 2 Sf.Gheorghe.
Sporting Lieşti a jucat la Oneşti cu nou promovata Viitorul. Lieştenii lui Cătălin Savu au reuşit unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon şi au obţinut o victorii fără dubii, menţinându-şi totodată invincibilitatea din deplasare. Rezultat final: Viitorul Oneşti - Sporting Lieşti 1-4 (1-1). Marcatori: Costea 2 goluri, Crihană şi Maftei. 11-le de start pentru Sporting: A.Brăneţ - Popa, Maftei, Podaşcă, Năstase - Coman, Chiriac, Stan, Iordache - Grigoraş, Costea. Au mai jucat: Crihană, Munchiu, Băluţă, Ciubotariu, Iacob. Sporting Lieşti ocupă locul 4 cu 16 puncte şi va juca următorul meci pe teren propriu cu CSM Adjud. Sursa foto Unirea: Sportul Ilustrat