18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Un singur punct pentru CSM Galaţi în dubla cu Steaua

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit în weekend dubla dintre CSM Galaţi şi Steaua Bucureşti. Prima partida care s-a disputat sâmbătă seara a fost un thriller în trei acte. Echipa gălăţeană condusă de Vladimir Klinga a condus de mai multe ori pe tabela de marcaj: 1-0, 3-1, 4-2 şi 5-4, ultima oară în min.49. Finalul a fost incandescent şi a avut un deznodământ neaşteptat. Steaua a revenit spectaculos şi a trecut pentru prima oară în avantaj cu 46 de secunde înainte de încheierea timpului regulamentar după reuşita gălăţeanului Irimia, dar Mircea Constantin a reuşit să egaleze în ultima secundă şi a împins jocul în prelungiri. În cele cinci minute de overtime nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar la şuturile de penalitate, steliştii au avut nervii mai tari, au marcat de două ori şi au obţinut o victorie dramatică. Rezultat final: CSM Galaţi - Steaua Bucureşti 6-7 după lovituri de departajare (1-1, 3-1, 2-4, 0-0, 0-1). Au marcat pentru gălăţeni: M.Constantin 2 goluri, Nazarov, Benedek, Chernyuk, Baskov.
Duminică s-a disputat partida revanşă dintre cele două formaţii şi scenariul a fost cam acelaşi. Echipa gălăţeană a condus cu 3-1, după ce Steaua a deschis scorul, la începutul celei de-a doua reprize, dar steliştii au revenit spectaculos, au ştiut să profite la maxim de superiorităţile numerice şi au câştigat. Cu 90 de secunde înainte de final, la scorul de 3-4, CSM Galaţi a scos portarul şi a forţat egalarea, dar acest lucru s-a dovedit o armă cu două tăişuri, Steaua a interceptat o pasă greşită şi a marcat în poarta goală. Rezultat final: CSM Galaţi - Steaua Bucureşti 3-5 (2-1, 1-3, 0-1). Pentru echipa gălăţeană au marcat: M.Constantin, Shabanov şi Neznamov. CSM Galaţi se menţine pe locul 3 cu 36 puncte şi va juca în weekeend, pe 21-22 ianuarie, la Tg.Secuiesc, cu Fenestela. Top 5 realizatori din LNHG este dominat de reprezentanţii CSM: 1. Mircea Constantin 47 puncte (14 goluri+33 pase decisive), 2. Kyrychenko 44 p (24+20) ... 4. Sursov 40 p (14+26), 5. Shabanov 37 p (19+18).