02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Tigrii” lui Florin Ignat au revenit victorioşi în arenă

Liga 1 la futsal a programat partidele celei de-a 13-a etape, prima din acest an. Campioana en-titre şi liderul la zi, United Galaţi şi-a respectat blazonul şi a bifat a 10-a victorie consecutivă la Mărăşeşti. Ca şi în partida tur de la Galaţi, Mausoleul, o echipă nou promovată, dar foarte arţăgoasă, la care joacă gălăţenii Tudose, Octavian Cireş, Petică, şi-a vândut scump pielea şi prima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce echipa gălăţeană a deschis scorul prin Alan Sasse în min.14, iar gazdele au restabilit egalitatea trei minute mai târziu prin Petre. „Tigrii” lui Florin Ignat au ieşit decişi de la vestiare şi au punctat decisiv prin Crăciun (min.21) şi Crişan (min.23). Vrâncenii nu au cedat uşor, Petre a redus din nou diferenţa la un gol în min.26, dar Cojocaru, după o acţiune superbă a lui Dudău, a risipit toate emoţiile în min.32, a închis tabela la 4-2. 5-ul de start: Toniţă - Dudău, Cojocaru, Crăciun, Crişan. Au mai intrat: Cârdei - A.Sasse, Ignat, Araujo, A.Cireş, Dima, Boşneagă. A absentat columbianul Deiby. United rămâne neînvinsă în actualul sezon cu 37 de puncte şi va juca următorul meci duminică, 21 ianuarie, la sala sporturilor Dunărea, de la ora 17.00, cu FK Odorheiu Secuiesc.